Kuzey Amerika

ABD’de yardım yapan gıda merkezleri çaresiz durumda

Korona ile mücadelede sınıfta kalan Amerika’da, fakir ve yoksul insanların gıda maddeleri ve yemek dağıtan yardım kuruluşlarını ve merkezlerine yoğun ilgi gösterdiğini ve sayının her geçen gün arttığı bildiriliyor.

ABD basınına göre, ülke genelinde 200 şubesi bulunan bir gıda hayır kurumu, koronadan sonra kendilerine yönelik talebin yüzde 70’den fazla arttığını belirterek, koronadan dolayı ülkede zaten zor durumda olan fakir ve yoksul kesimin durumunun daha da kötüleştiğini bildirdi.

Sözkonusu kurumların kendilerine olan talebin yalnızca yüzde 40’na cevap verebildiği ve diğerlerinin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları bildiriliyor.

Amerikan yönetiminin korona ile aldığı tedbirler ve yoksullara yönelik yardım paketlerinin ise havada kaldığı bildiriliyor.

Bu arada ABD’de yapılan güncel bir araştırma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde “yüksek stres” nedeniyle alkol ve uyuşturucu kullanımında artış olduğunu ortaya koydu.

Ülkenin birçok eyaletinde faaliyet gösteren “Recovery Village” isimli bağımlılık tedavi merkezlerinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 55’i geçen ay alkol tüketiminde, yüzde 36’sı ise uyuşturucu madde alımında artış olduğunu belirtti.

Kovid-19 salgınının madde kullanımına etkilerini saptamak amacıyla ülke genelinde yapılan araştırma, toplamda katılımcıların yüzde 88’inin alkol, yüzde 37’sinin ise uyuşturucu madde kullandığını ortaya çıkardı.

Araştırmaya katılanların eğlence amaçlı, acısını dindirmek veya günlük alışkanlıklar yüzünden alkol aldıklarını belirttikleri ifade edilen raporda, salgın döneminde bağımlılık tedavi merkezlerine yapılan yardım çağrılarında da artış gözlendiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.