AmerikaÇin

ABD’den Pekin’e diplomatik boykot!

Beyaz Saray, Pekin Kış Olimpiyatlarını diplomatik boykot ettiklerini açıkladı. ABD olimpiyatlara yetkili göndermeyecek, sadece atletler katılacak.

Beyaz Saray, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulanacağını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, şunları söyledi:

“Çin’in Sincan’da işlediği insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na hiçbir diplomatik ya da resmi heyet göndermeyeceğiz.”

Olimpiyatlara gidecek ABD’li sporculara desteklerinin tam olduğunu vurgulayan Psaki, ABD’nin insan haklarını korumak adına verdiği güçlü bir taahhüt olduğunun altını çizerek, Pekin Olimpiyatları’na yapılan bu boykotun diplomatik seviyede olduğunu ve sporcuları etkilemediğini ancak Çin’in insan hakları ihlallerine sert bir mesaj olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in “insan hakları ihlalleri” uyguladığı gerekçesiyle bu ülkede düzenlenecek Pekin Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulayacakları iddiasına ilişkin soru üzerine, “Evet, bu yapmayı düşündüğümüz bir şey” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.