Haberler

ABD’li senatörler İran’ı “Hollywood senaryosu” ile boykot etmeyi planlıyor

Reuters’in Perşembe akşamı bildirdiğine göre, Senato Demokrat Senatör Bin Cardin ve Cumhuriyetçi Senatör Pat Tommy, İran’ın bir “gazeteci” kaçırmaya çalıştığı ve “daha fazla kaçırma girişimini engellediği” iddiasıyla sorumlu tutulmasını isteyen bir yasa tasarısı önerdiler.

Cardin-Tommy planı, bu tür planların uygulanmasına dahil olanlara karşı yaptırımlar ve bankalarla işbirliği yapması halinde ikincil yaptırımlar uygulanması çağrısında bulunuyor.

ABD Adalet Bakanlığı geçen Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), İran İslam Cumhuriyeti’nin ABD topraklarında “Brooklyn merkezli bir eylemciyi” kaçırma girişimini engellediğini iddia etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade de, iddialara tepki göstererek, şöyle dedi: ”Amerika Birleşik Devletleri, bayatlamış iddialarını gündeme getirerek hedef saptırmaya çalışıyor ama bu Amerika için ilk değil.” dedi.

Hatibzade, “Tabii ki, kısa tarihi başka ülkelerde terör, adam kaçırma ve sabotajlarla dolu bir Amerikalı için böyle hayali bir hikaye anlatımı alışılmadık bir şey değil, ancak bu kez ABD’li yetkililer bu naif tasarımla dünyanın aklıyla alay ettiler.” dedi.

Açıklama, Joe Biden’in İran özel elçisi Robert Mali liderliğindeki bir ABD heyetinin İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasını görüşmek üzere Avusturya’nın Viyana kentine gitmesiyle aynı zamana rastladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.