Kuzey Amerika

ABD’li üniversite eski başkan Wilson’ın ismini kampüs binasından kaldıracak

ABD’nin köklü Princeton Üniversitesi, eski başkanlardan Woodrow Wilson’ın ismini “ırkçı düşünce ve davranışlarını” gerekçe göstererek kampüsteki bir binadan kaldıracaklarını duyurdu.

Princeton Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Kamu ve Uluslararası İlişkiler Fakültesinden, Wilson’ın ismini kaldırma kararı aldı.

Karara ilişkin yapılan açıklamada, “Wilson’ın ırkçı düşünceleri ve politikaları nedeniyle bu sıra dışı kararı aldık. Wilson’ın düşünceleri, öğrencileri ve mezunları, her türlü ırkçılıkla mücadele etmesi gereken bu fakültenin ismi ile uyuşmamaktadır.” ifadesine yer verildi.

ABD’nin 28. Başkanı Wilson, 1913-1921 yıllarında görev yapmıştı.

ABD’de 25 Mayıs’ta siyahi George Floyd’un polis şiddeti ile öldürülmesinin ardından ülkedeki ırkçılık tartışmaları tekrar alevlenmişti.

Bu arada siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucunda ölümünün ardından yaşanan gösterilerde, bazı tarihi anıt ve heykellerin yıkılmasının ardından ABD başkanı Trump, “heykelleri koruma” kararnamesine imza attı.

Trump, ülkedeki tarihi anıt ve heykellerin korunmasını öngören başkanlık kararnamesini imzaladığını, Twitter hesabından duyurdu.

Trump, açıklamasında, “Amerikan anıtlarını ve heykellerini korumak ve son dönemde yaşanan şiddet içeren suçlarla mücadele için çok güçlü bir kararnameyi imzalama imtiyazına eriştim. Büyük ülkemize karşı bu yasa dışı eylemlere başvuranları uzun hapis cezaları bekliyor.” ifadelerini kullandı.

25 Mayıs’ta Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde yaklaşık 2 hafta süren geniş katılımlı gösteriler düzenlenmişti.

Bu gösteriler esnasında ve sonrasında ülkenin farklı yerlerindeki kölelik yanlısı tarihi şahsiyetlere ait heykeller, göstericiler tarafından hedef alınmış; bazıları yıkılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.