Kuzey Amerikaİran

ABD’li yetkili: İran’a yönelik yaptırımlar etkisiz kaldı

Üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, İran’a yönelik yaptırımların Washington için hiçbir sonuç elde etmeden sona erdiğini, zira bu yaptırımların sonuçta bir etkisinin ve de ABD için hiç bir yararının olmadığını söyledi.

New Yorker dergisi, üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin birkaç gün önce İran’ın nükleer ve füze programı hakkında ayrıntılı bir raporda önemli cümleler kullandığını aktardı.

Sözkonusu dergi, İran’ın Donald Trump’ın başkanlığı sırasındaki baskılar karşısında geri adım atmadığını aksine füze ve nükleer programlarına hız verdiğini bildirdi.

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, yaptırımlar gibi seçeneklerin bir sonucunun olmadığının herkes tarafından görüldüğünü belirterek, “Yaptırımlar açıkça hepimizin istediği sonuçları vermedi” dedi.

Dergi, ”Joe Biden’ın diplomasi dışındaki seçeneklerle pek ilgisi yok, çünkü askeri seçenek çekici bir seçenek değil veya uzun vadede etkili bir seçenek değil.” diye yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.