Kuzey AmerikaAsyaAvrupa

ABD’nin 2022 askeri bütçesinin artması ve gelen tepkiler

ABD Başkanı Jeo Biden 9 Nisan’da 2022 bütçe tasarısını kongreye sundu. Bu tasarıda, ABD’nin askeri harcamaları için 753 milyar dolar isteniyor. Onaylanması halinde, 715 milyar dolar doğrudan Pentagon’a verilecek.

Rusya ve Çin’in kontrol edilmesi, nükleer programın modernize edilmesi, iklim ve enerji bakımından etkinlik sağlayacak yatırımların yapılması ve biyolojik tehditlere karşı konulması, Pentagon’un amaçlarından olduğu bildiriliyor.
Pentagon’un programının bir parçası, hipersonik silahların yapımı ve ABD’nin deniz kuvvetlerinin balistik füze taşıyan denizaltılarla takviye edilmesi dahil Rusya ve Çin’e karşı konulmasından ibarettir.

ABD’nin gelecek sene için askeri bütçesinin arttırılması, ciddi tepki ve eleştirilere yol açmıştır. ABD’nin eskiyen ve yıpranmış alt yapı tesislerinin yeniden imarı için dev kaynağa acil ihtiyaç duyulduğu bir sırada, Demokrat Başkan Jeo Biden yönetiminin askeri bütçede dev artış kararı, muhaliflerin tepkisine neden olmuştur.

ABD’nin önceki başkanı Donald Trump, her daim ABD’nin alt yapısının oldukça kötü durumda olduğunu belirterek, bu büyük sorunun çözümü için önemli girişimlerde bulunacağını vaat ediyordu. Ancak bu sözlerine rağmen Trump, Washington’un savaş provokatörlüğünün devamında bu ülkenin askeri bütçesini hiç görülmemiş şekilde arttırdı.

Böylece ABD’nin federal yönetimi, askeri bütçesinde kesintiye gidip, caddeler, köprüler, su ve elektrik tesisleri gibi ülkenin alt yapı tesislerinin modernize edilmesi için kaynak ayırmak yerine, her sene Askeri-endüstriyel komplekslerin çıkarları doğrultusunda askeri bütçesini arttıra gelmiştir.

Gelinen aşamada Joe Biden yönetimi, Trump hükümetinin izinden gittiği görülüyor. Askeri bütçenin arttırılmasına karşı çıkanlara göre, Donald Trump’ın başkanlığı döneminde onaylanan bütçeden ABD’nin askeri bütçesi fazla olursa, bu ülkenin alt yapı tesislerinin onarım ve yeniden imarında sorun yaşanacak.

Cumhuriyetçi senatörlerden Macro Rubio ve Mitch McConnell’in yanı sıra bağımsız senatör Bernie Sanders, askeri bütçenin arttırılmasına karşı çıkan önemli isimler arasında yer almaktalar.

ABD Senatosu Bütçe Komitesi Başkanı olan Sanders’in yaklaşımı ise daha serttir. Sanders, Biden’in askeri bütçede yüzde 1,7 oranında artış yapılmasına ilişkin önerisini sert şekilde eleştirdi. ABD’nin askeri bütçesinin 12 ülkenin toplam bütçesinden fazla olduğuna dikkat çeken Senatör Sanders, ağır harcamaların yerine, ABD Savunma Bakanlığı’ndaki mali yolsuzluklar ve boş harcamalara ciddi şekilde bakmanın vakti geldiğinin altını çizdi. Görüşleri, Demokratlar tarafından da beğenilen Sanders’in bu olumsuz yaklaşımı, bu bağlamda büyük önem arz etmekte.

Demokrat temsilcilerinden Ro Khanna da, Biden’den Barak Obama başkanlığı dönemindeki askeri bütçeye dönmesini istedi. Beyaz Saray’ın önerdiği bütçe karşılığında hayal kırıklığı duyduğunu ifade eden Khanna, ölümcül silahlar için milyarlarca dolar harcama yapmak yerine, iklim ve koronavirüs salgını gibi alanlarda girişimlerde bulunmak için yatırım yapma ve ulusal güvenlik ile ilgili meselelerle ilgili köklü değişiklikler yaparak, Amerikan vatandaşlarının güvenliğini daha fazla sağlayacak konulara odaklanmak gerektiğinin altını çizdi.

ABD yönetimi, 31 milyonu aşkın koronavirüs vaka sayısı ve 560 binden fazla korona kaynaklı ölüm sayısı ile dünyada ilk sırada yer aldığı ve bundan dolayı ekonomisi ciddi biçimde zarar gördüğü bir sırada askeri bütçesini arttırmaya çalışıyor. Demek ki, ABD’de yönetimler değişir, ancak uluslararası arenada militarist politikaları asla değişmiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.