AfganistanAmerikaDünyaHaberlerOrtadoğu

ABD’nin Afganistan’daki varlığı 20 yıl sonra bitti

ABD savunma bakanlığı (Pentagon), Afganistan’da bulunan son ABD güçlerinin ülkeden ayrıldığını bildirdi.

ABD, 20 yıl önce girdiği Afganistan’dan dün gece son birliklerini tahliye ederek çekildi. Taliban kaynakları ABD’lileri taşıyan son 5 uçağın Kabil’den ayrıldığını ve tahliyenin bittiğini duyurdu.

Bölgede bulunan gazeteciler, havalimanı çevresinde bulunan Taliban üyelerinin havaya ateş açarak ABD’lilerin ülkeden ayrılmasını kutladığını belirtti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral McKenzie de, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilme sürecinin tamamlandığını açıkladı.

Orgeneral Mckenzie, ABD’nin Afganistan’daki 20 yıllık işgalinin tamamlandığını duyurmak üzere, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby ile kameraların karşısına geçti

McKenzie, “Amerikan vatandaşlarını ve savunmasız Afganları tahliye etmeye yönelik askeri misyonun sonunda, Afganistan’dan çekilmemizin tamamlandığını duyurmak için buradayım. Son C-17 uçağı 30 Ağustos’ta ABD Doğu Yakası saatiyle 15.29’da Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndan havalandı ve ülkede kalan son insanlı uçaklar şu anda Afganistan’ın üzerindeki hava sahasından çekiliyor.” ifadesini kullandı.

29 Şubat 2020’de ABD yönetimi Katar’ın başkenti Doha’da Taliban ile yaptığı anlaşma kapsamında 1 Mayıs 2021 itibarıyla tüm askerlerini Afganistan’dan çekmeyi taahhüt etmişti.

Ancak 20 Ocak 2021’de ABD Başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden, çekilmenin 1 Mayıs tarihine yetişmeyeceğini duyurmuş daha sonra ise 11 Eylül’ün yıl dönümüne kadar çekilmenin tamamlanacağını açıklamıştı.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne almıştı.

Bu arada Afganistan gündemiyle acil toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Taliban’a Afganistan’daki tüm yabancı ülke vatandaşlarının ve Afganların ülkeden “güvenli ve düzenli bir biçimde ayrılmalarına” izin verme çağrısı yapan kararı kabul etti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın karar tasarısı 13 lehte oya karşılık Çin ile Rusya’nın çekimser oylarıyla kabul edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (47) içerik yüklenmiştir.