Amerika

ABD’nin balistik füze takibi denemesi, başarısızlıkla sonuçlandı

ABD Füze Savunma Ajansı dün balistik füze önleme testinin başarısızlıkla sonuçlandığını duyurdu.

ABD Füze Savunma Ajansı, bir ABD savaş gemisinin orta menzilli bir balistik füzeyi engelleyemediğini itiraf etti.

Ajans yaptığı açıklamada, testin amacının Aegis orta menzilli balistik füzeleri tespit etme, izleme, karşı koyma ve önleme yeteneğini göstermek olduğunu söyledi.

Testin yeri hakkında bir açıklama yapmayan ABD Füze Savunma Ajansı, düzenli olarak füze savunma testleri gerçekleştiren Pentagon’un bir yan kuruluşudur.

Geçen ay ABD Hava Kuvvetleri, Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılırken sorun yaşayan Minuteman III balistik füzesinin testinde başarısız olduğunu duyurmuştu.

Daha önce, bir B-52 bombardıman uçağından ilk ABD süpersonik füze testi başarısız olmuştu.

Bu arada ABD, füze savunma unsurlarının konuşlandırılması için çeşitli seçenekler üzerinde Japon Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışıyor. Japonya daha önce ABD’den balistik füzelere karşı koruma sağlamak için tasarlanmış iki Aegis Ashore yer tabanlı sistem satın almayı planlamıştı. Ancak geçen yaz Tokyo bu planlarından vazgeçti. Karadaki tesislerden füze fırlatırken, üst kademelerinin kesinlikle askeri üs içinde veya denizde, nüfusun güvenliğini tehdit eden düşüşünü garanti etmenin imkansız olduğu belirtildi.

Aegis sistemleri ile donatılmış gemiler, yer tabanlı sistemlere alternatif olarak değerlendirilmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.