Kuzey AmerikaIrakYemen

ABD’nin Haşdi Şabi’ye saldırıları şiddetle kınandı

ABD’nin dün akşam saatlerinde Haşdi Şabi’nin bazı üslerine düzenlediği ve onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı hava saldırılarının ardından Irak’taki siyasi gruplar, partiler, şahsiyetler, yetkiler ve farklı kesimler açıklamalara yaparak, bu saldırıları şiddetle kınadılar.

ABD, dün akşam saatlerinde Haşdi Şabi’nin Suriye sınırındaki bazı mevzilerine hava saldırısı düzenlendi. ABD Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak, bu saldırıları doğruladı.

Haşdi Şabi kaynakları bu saldırılarda Haşdi Şabi’nin 4 üst düzey üyesi dahil en az 45 kişinin şehit olduğunu ve 35 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Iraklı yetkililer ve muhtelif siyasi gruplar, bu saldırıları kınayarak, ABD’nin gerçekleştirdiği bu saldırıların Irak’ın egemenliğinin açık ihlali olduğunu belirttiler.

Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis yaptığı açıklamada, şehitler ve yaralıların kanının yerde kalmayacağını ve Amerikalılar’a ağır yanıt verileceğini belirtirken Asaib-i Ehl-i Hak Hareketi de, ABD’nin Irak’taki varlığının bu ülke için tehdit sayıldığını belirterek, ABD’nin varlığına son verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Haşdi Şabi’nin el Anbar Komutanı Kasım Muslih ise, ABD’nin Haşdi Şabi’ye yönelik saldırılardan amacının denklemleri bozmak olduğunu belirtti.

Irak geçici Başbakanı Adil Abulmehdi de, ABD Savunma Bakanı’na mesajında, Haşdi Şabi’nin mevzilerine saldırıya şiddetle karşı olduğunu, bunun Irak ve bölge güvenliğini tehdit eden tehlikeli bir tansiyon olduğunu kaydetti.

Irak Ulusal Hikmet Hareketi Lideri Seyyid Ammar Hekim, ABD’nin Haşdi Şabi üslerine yönelik saldırılarını kınayarak, bunun Irak’ın egemenliği ve Bağdat ile Washington arasında imzalanan anlaşmaların açık ihlali sayıldığını ifade etti, Irak parlamentosu ve hükümetinin kararlı tutum sergilemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

El Fetih Koalisyonu üyelerinden Falih el Hazali de, Amerikan askerlerinin Haşdi Şabi mevzilerini bombalayarak, Irak ile açık savaşa girdiklerini ifade etti.

Irak Hizbullah Tugayları ise yaptığı açıklamada, ABD’nin Haşdi Şabi’nin üslerine yönelik saldırısının bu ülkenin Arap sınırlarını savunan güçlere karşı yapılmış hasmane ve Irak egemenliğini aşağılayan saldırı olduğunu kaydetti. Hizbullah, ABD’nin saldırılarına uygun fırsatta yanıt verileceğini de vurguladı.

ABD’nin Irak’taki üsleri ve büyükelçiliğinin yüksek seviyede alarma geçtiği, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde çalışanların bir kısmını bu kentten çektiği bildiriliyor.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de, ABD’nin Haşdi Şabi’nin üslerine yönelik saldırılarının iki ülke arasında yapılan anlaşmalara aykırı ve kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bu arada Bahreynli gruplar da yatıkları açıklamalarda ABD’nin Irak Haşdi Şabi mevzilerine yönelik saldırılarını kınayarak, bunun Irak’ın egemenliğinin açık ihlali olduğunu belirttiler.

Yemen Ensarullah Hareketi de, ABD’nin Haşdi Şabi’ye saldırılarına tepki göstererek, Haşdi Şabi mevzilerine yönelik saldırıların aslında Irak milletine yapılmış bir saldırı olduğunu duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.