İran

ABD’nin İran milletine yürek yakması şerefsizliktir

İran’ın İngiltere Büyükelçisi Hamid Beidinejad Amerikalı mevkidaşı Woody Johnson’un İran milleti ile ilgili tweetine gösterdiği tepkide, Amerikalı elçinin İranlıları daha iyi bir yaşam hakeden bir millet nitelemesi, gerçekten şerefsizlik olduğunu belirtti.

Amerika’nın İngiltere Büyükelçisi Woody Johnson Çarşamba günü attığı tweetinde İran’da enflasyon ve gıda maddeleri fiyatlarında artışa işaretle İran milleti daha iyi bir yaşamı hakediyor, iddiasında bulundu.

Amerikalı elçinin tweetine kendi twitter hesabında tepki gösteren İran Büyükelçisi Beidinejad, Amerika’nın İngiltere Büyükelçisi Johnson’un bu tweeti, Washington yönetimi yaptırım dayatarak İran milletini uygun yaşam koşullarından mahrum bırakmaya çalıştığı halde gündeme geldiğini kaydetti.

Beidinejad, bundan başka, zengin bir ülke sayılan Amerika’da 42 milyon Amerikalı vatandaş yoksulluk içinde yaşam mücadelesi verdiklerini vurguladı.

İran’da yakıt fiyatlarını düzenleme kararı geçen Cuma günü yürürlüğe girdikten sonra bazı eşkıya ve serseri zümre halkın barışçıl itiraz hareketini saptırmaya çalıştılar.

Beyaz saray ise hemen Pazar günü müdahaleci bir açıklama yaparak, itiraz hareketini saptıran ve bazı kentlerde huzursuzluk çıkararak kamu mallarını tahrip eden eşkıyayı desteklediğini ilan etti.

Öte yandan İran milleti son bir iki günde çeşitli kentlerde düzenledikleri yürüyüşlerde isyancıların çıkardığı kargaşaları şiddetle kınadı.

Amerika devletinin İran milletine destek adındaki sahtekarca politikası, beyaz saray son kırk yılda estirdiği iktisadi terörle İran halkının yaşamını ve sağlığını hedef aldığı halde ileri sürülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.