Kuzey Amerika

ABD’nin nükleer görüşmelerin sonucuyla ilgili temkinli iyimserliği

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı dün yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmanın ihyasıyla ilgili görüşmelerin başarılı bir şekilde sonuçlanması olasılığı konusunda temkinli bir iyimserlik ifade etti.

Wendy Sherman, nükleer müzakerelerde “çok ilerleme” kaydedildiğini, ancak nihai ayrıntılar üzerinde bir anlaşmaya varılana kadar bir anlaşmaya varıldığından emin olunamayacağını açıkladı.

Wendy Sherman, anlaşmayla ilgili görüşmelerin önümüzdeki günlerde devam edeceğini, ayrıca İran cumhurbaşkanlığı seçiminin bu görüşmeleri karmaşık hale getireceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın açıklamaları, tüm tarafların ABD’yi nükleer anlaşmanın tam olarak uygulanmasına döndürmek amacıyla birkaç ay önce Viyana’da başlayan müzakerelerin son değerlendirmesidir.

Dört tur müzakerelerin ardından iki tarafın yakınlaşmasına rağmen, beşinci turda hala bazı meseleler var. Uzmanlara göre Viyana görüşmelerindeki temel farklılıklar, ABD yaptırımlarının hangilerinin kaldırılması gerektiği, İran’ın taahhütlerine dönmek için hangi adımları atması gerektiğidir.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.