HaberlerDünyaOrtadoğuYemen

Abdul Melik El’Husi: Riyad’ın hac yasağı, Allah’ın Evi’ne hakarettir

Yemen Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri, Suudi rejiminin Corona bahanesiyle iki yıl üst üste hac yapmayı yasaklamasının, Allah’ın Kutsal Evi’ne hakaret olduğunu vurguladı.

El’Mesire kanalına göre, Abdul Melik El’Husi, Hicri yılın başlangıcı münasebetiyle Pazartesi günü yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İslami bir sembol olarak Hac, aynı zamanda evrensel bir semboldür ve onu kısıtlamak sadece bu İslami sembolün  kutsallığına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda İslam dünyasına karşı tehlikeli bir girişim olabilir.” 

El-Husi, Ensarullah’ın, Suudi Arabistan’ın Hac merasimini yasaklama gerekçelerini inandırıcı ve yasal bulmadığını ve bu nedenle bu hareketin Suudi rejimini Haccı yasaklamamasını ve İslam ülkelerini Suudi rejimine Hac merasiminin yapılması amacıyla baskı yapmaya davet ettiklerini söyledi.

Medya kaynakları dün, Suudi hükümetinin İran ve Türkiye de dahil olmak üzere 33 ülke vatandaşlarının umre için Arabistan’a gitmelerini yasakladığını söyledi.

El-Husi, konuşmasının bir başka bölümünde Filistinli mücahitlerin Siyonist rejimle savaşını “Kudüs’ün Kılıcı” başlığı altında ele alarak, “Bu operasyon Siyonist rejimle ilişkilerini normalleştiren ülkeleri rezil etti” dedi.

Yemen Ensarullah genel sekreteri, Riyad’ın, Filistinli tutsaklara cezalar vererek Siyonist düşmanla işbirliği yaptığını söyledi.

Pazar günü bir Riyad mahkemesi, 69 Filistinli ve Ürdünlü tutukluyu 6 ay ila 22 yıl arasında hapis cezasına çarptırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.