HaberlerİranOrtadoğu

Abdullahiyan: Anlaşma Noktasına Yaklaştık Ancak Henüz Çözülmemiş Birkaç Önemli Mesele Var

İran Dışişleri Bakanı “Anlaşmaya varma noktasına yaklaştık ancak bazı önemli konular henüz çözülmedi.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan İran televizyonuna yaptığı açıklamada müzakerelerin son durumunu değerlendirdi.
Emir Abdullahiyan açıklamasında KOEP’in ötesinde bir müzakerenin söz konusu olmadığını bildirerek yaptırımların kalkması konusunda büyük gelişmeler yaşandığını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı açıklamasını şöyle sürdürdü: “ABD’liler doğrudan müzakere etmek istiyordu ve defalarca Biden’in bu şekilde iyi niyetini göstermek istediğini dile getirdiler. Biz de ABD’nin eğer anlaşma konusunda iyi niyeti varsa İran’a karşı yaptırımları kaldırması gerektiğini belirttik. Biz (ABD müzakere heyeti ile) hatıra fotoğrafı çekme peşinde değiliz. Bizim istediğimiz pratikte gerekli adımların atılmasıdır. Biz bu meseleyi aracılara da ilettik.”

Emir Abdullahiyan açıklamasının devamında “Anlaşmaya yaklaştık ancak geriye kalan birkaç konu var. Bu konular sayı olarak az ama bir o kadar da önemli.” dedi.

İranlı yetkili “Müzakerenin son aşamalarında, müzakere engel olan temel mesele ABD’li tarafının hırsıdır. Onların aşırı taleplerini Borell’e de ilettim ve ona bizim de talepte bulunabileceğimiz birçok konu olduğunu hatırlattım. Şimdiye kadar müzakerelerin kesin bir sonuca varmasını engelleyen temel mesele, ABD’li tarafın ele aldığı birtakım konular. Bazı meselelerde görüş ayrılıklarımız var. Uygulama aşamasında ABD’li tarafın adım atması gerektiğini ABD kabul etti.” şekline konuştu.

İran Dışişleri Bakanı açıklamasının devamında “ABD’nin tek taraflı yaptırımlar listesinden hakiki ve hukuki şahısların adının kaldırılması gerektiği de müzakerelerimizin önemli meselelerinden biridir. Önemli bir mesele de Devrim Muhafızları’dır. Devrim Muhafızları konusunda, bu teşkilatın güvenlik ve savunma rolünün dikkate alınmasıdır.” dedi.

Emir Abdullahiyan 3 Avrupa ülkesiyle anlaşmanın nihai metnine ulaştıklarını belirterek Çin ve Rusya’nın nükleer anlaşmanın yanında durduğunu duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (33) içerik yüklenmiştir.