AvrupaSuriye

AB’nin Suriye halkı karşıtı kararı: Bir yıl daha yaptırım

AB dün aldığı kararla Suriye’ye karşı uyguladığı yaptırımları bir yıl daha uzatma kararı aldı.

Avrupa Konseyi Suriye’de 283 kişi ve 70 kuruma karşı insan hakları bahanesi ile aldığı yaptırım kararını 1 haziran 2022 tarihine kadar uzattı.
Avrupa konseyi bildirisinde 2011 yılından uygulanan yaptırımlar, hükümete bağlı ticari şirketler, petrol ithalatı, yatırımları ve Avrupa ülkelerindeki Suriye Merkez Bankası varlıklarına el konulmasını kapsıyor.
Avrupa’nın Suriye halkına karşı aldığı yaptırım kararı, halkın cumhurbaşkanlık seçimlerine katılmak için uzun kuyruklar oluşturduğu ve bazı batı haber çevrelerinin tahminlerinin aksine katılım oranının yüksek olduğu bir dönemde alındı.
Halkın seçimlere yüksek katılım oranı, onların ülkelerinde siyasi sürece inandıklarını, kendi kaderlerini kendilerinin belirleme zaruretini vurguladıklarını gösteriyor.
Suriye dışişleri bakanı Faysal Mikdad bu bağlamda yaptığı açıklamada, “batılı ülkelerin Suriye seçimleri ile ilgili yayınladıkları bildiriler, onların günümüz dünyasında yaşamadıklarını ve gerçeklerden çok uzak olduklarını gösteriyor. Sadece Suriyeliler seçimler hakkında görüş bildirebilirler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.