Filistin

Açlık grevine giren Filistinli esir: Ya özgürlük ya şehadet

Siyonist İsrail hapishanesinde 68 gündür açlık grevinde olan Filistinli esir Mahir el-Ahres, özgürlüğüne kavuşana dek açlık grevini askıya almayacağını, şehadeti göze aldığını söyledi.

Ciddi sağlık sorunlarına yaşayan Filistinli esir el-Ahres, kaldığı İsrail’in Kaplan Hastanesi’nde yazdığı mektubunda, “Benim bu protesto eylemim, işgalci İsrail’in zulüm ve zorbalığından mustarip başta esirler olmak üzere bütün Filistin halkının sesini duyurmak içindir.” ifadelerine yer verdi.

El-Ahres mektubun devamında, “Ya özgürlüğüme kavuşacağım ya da şehit olacağım, her iki seçenek de hem benim hem de diğer esirler için bir zafer olacaktır.” dedi.

Filistin Esirler Kulübü yaptığı açıklamada, Filistinli esir Mahir el-Ahres’in 1971’te doğduğunu ve Cenin kenti nüfusuna kayıtlı olduğunu söyledi. Ayrıca açıklamada, altı çocuk babası Ahres’in 1989, 2004, 2009 ve 2018 yıllarında da işgalci İsrail güçlerince 4 kez gözaltına alındığı ve toplam 62 ay tutuklu kaldığı belirtildi.

Son olarak işgalci İsrail güçleri tarafından 27 Temmuz’da gözaltına alınan el-Ahres, İsrail rejimini “idari tutukluluk” ve keyfi uygulamalarını protesto etmek için açlık grevine başladı.

Siyonist İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.