Afganistan

Afganistan’da dev bir ilaç fabrikası hizmete girdi

Afganistan’ın güneyindeki Kandahar şehrinde büyük bir ilaç fabrikası hizmete girdi.
İslam Emirliği yönetimi tarafından hizmete sokulan ve özel iştirakle inşa edilen fabrikanın uluslararası standartlarda ilaç üretimi yapacağı kaydedildi.

Fabrikanın ülkenin ilaç ihtiyacını karşılayacağı ve düşük standartlardaki ilaçların Afganistan’a girişine engel olunacağı düşünülüyor.

Toplamda 70 yatırımcının bir araya gelmesiyle kurulan ve 50 milyon dolara mal olan “Snow Pharma” şirketin işleteceği isimli fabrika, Kandahar’ın Ayno Mina ilçesinde faaliyet gösterecek. Dünya Sağlık Örgütü ve GMP (İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında üretim yapacak olan fabrikada günde 5 milyon tablet, 2.2 milyon kapsül ve 100 bin şişe şurup üretimi yapılacağı belirtiliyor.

Snow Pharma’nın yöneticisi Muhammed Said Sıddıki, fabrikada çalışanların yüzde 90’ının Afgan olduğunu, birçok insana iş imkanı sağladıklarını ve fabrikadaki üretim standardının oldukça yüksek olduğunu dile getirdi.
Afganistan şimdiye dek ilaç ihtiyacını Pakistan, İran, Hindistan, Çin gibi bölge ülkelerinden karşılıyordu. Ancak ülkeye giren ilaçların oldukça düşük standartlarda olması problemlere yol açıyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.