Afganistanİran

Afganistan’da kapsayıcı hükümetin kurulmasına vurgu

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün İslamabat’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısında yaptığı konuşmada, İran’ın Afganistan’da sürdürülebilir güvenliğin sağlanması ile ilgili görüşlerini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan konuşmasında Afganistan’da sürdürülebilir güvenlik ve siyasi ve sosyal istikrarın ancak tüm etnik gruplar ve mezheplerin rol ifa edebileceği kapsayıcı hükümetin kurulmasıyla mümkün olabileceğini vurguladı.

Bakan Emir Abdullahiyan, Afganistan halkının düşmanlarının bu hususta gecikmeyi fırsat olarak kullanarak, IŞİD terörizmi yayıp, Kabil yetkilileri ve bu ülke halkına ekonomik sorunlar ve krizlei dayatmaya çalışacaklarını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı İslamabat toplantısında Afganistan’da gelecekte sürdürülebilir güvenlik, barış ve huzurun sağlanmasında etkin ve kilit rol ifa eden 3 önemli faktöre dikkat çekti. “Ulusal uzlaşma ve barışma”, “hükümete kapsayıcı katılım” ve “komşu ülkelerin teörizmle mücadelede işbirliği” olmak üzere 3 önemli faktör, Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanması için İran açısından şarttır. İran Dışişleri Bakanı, bu faktörlerin Afganistan’da aydın geleceğin güvence altına alınması için yapılması gereken en önemli ve en acil girişimler olduğunu kaydetti.

Bu bileşenler, İran’ın bölgede toplu güvenlik ve barışa ilişkin görüşlerini gösteriyor. İran’ın Afganistan’a hükümetler ve şartların değişmesine rağmen her daim bulunduğu yardım, herkes tarafından bilinen bir gerçektir. İslamabat toplantısında da İran Dışişleri Bakanı aynı hususa vurgu yaptı. Uluslararası Kızılay Cemiyeti heyeti de İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında, İran’a Afganlara yardım ve himayesinden dolayı teşekkür etti.

Aslında Afganistan’da eğitim ve sağlık sektörleri yok olmak üzeredir. Başka bir deyişle, Afganistan hızlı bir şekilde insani bir krize doğru ilerliyor.

Afganistan’daki son gelişmeler sırasında 500 bin Afgan vatandaşı İran’a geldi. Bölgedeki yanlış ve müdahaleci politikalar, Afganlar’ın evlerini terk etmesine yol açmıştır. Bu politikalar devam ettiği sürece, göç dalgası kuşkusuz devam edecektir. İran’da 500 bini aşkın Afgan çocuk eğitim almakta. İran İslam Cumhuriyeti, sağlık ve eğitim alanlarında İranlılar ile yabancı uyruklu kişiler arasında herhangi bir fark gözetmemekte. Niteim şimdiye kadar İran’da 3 milyon 400 bin yabancı uyruklu kişiye korona aşısı uygulanmıştır. BM Mülteciler Yüksek Komiseri’nin bildirdiğine göre, Afgan’lara uluslararası yardımların harcanan masrafın sadece yüzde 5’ini teşkil ediyor ve İran kendisi tüm bu masraflara katlanıyor. Kuşkusuz İran İslam Cumhuriyeti, bu konular ve sonuçları hakkında endişe ve kaygıları var.

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Mahmud Abbaszade Meşkini, İran’ın önerisi ve girişimleriyle düzenlenen bu toplantının önemine işaretle, Afganistan’da kapsayıcı hükümetin kurulmasının bu ülkede güvenlik ve siyasi istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacağını ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin de bu hususta rol ifa edebileceklerini vurguladı.

Gelinen noktada Afganistan’da siyasi şartlar değişmiştir ve bu ülkede iktidara gelen grup, terörizm ve sorunlarla mücadelede başarısız kalırsa, diğer ülkeler de bunun sonuç ve etkilerine maruz kalacaklar. Taliban, kapsayıcı bir hükümetin kurulması ve tüm etnik gruplar ve kesimlerin hakları saygı ve Afganistan topraklarının diğer ülkelerde terörizm için kullanılmaması, ülkede barış ve güvenliğin sağlanması ve Afganistan’ın bölgesel ve uluslararası denklemlere dönmesi için gerekli olduğunu anlaması gerekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.