Afganistanİran

Afganistan’da Taliban geçici hükümeti yüksek eğitim (yüksek öğrenim) bakan vekili, İran İslam Cumhuriyeti’ni Afganistan’ın yüksek öğretim sistemi düzeyini yükseltmek için yardım etmeye çağırdı

Taliban’ın geçici hükümeti yüksek eğitim bakan vekili Abdulbaki Hakkani başkent Kâbil’de İran’ın Kabil Büyükelçisi Bahadur Eminian ile yaptığı görüşmede, Afgan göçmenler için İran üniversitelerinde burs sağlanması çağrısında bulundu. Abdulbaki Hakkani yapılan görüşmede, bilimsel ve akademik işbirliğini güçlendirmek için yakın gelecekte bakanlık tarafından bir heyetin Tahran’a geleceğini belirtti.
İki taraf ayrıca ikili ve bilimsel ve akademik işbirliği konusunda da görüş teatisinde bulundular.
Taliban yönetimi yüksek eğitim bakanlığı yayınladığı bildiride Afganistan’ın bilimsel ilerlemesi ve üniversitelerinin kalkındırılması için İran’ın işbirliğine ihtiyacı olduğunu bildirmişti. Bildiride ayrıca İran’da yaşayan Afgan göçmenler için eğitim fırsatları oluşturmak ve iki ülke arasındaki işbirliğini ve bursları güçlendirmek bağlamında Afganistan’dan teknik bir heyetin Tahran’a ziyaret düzenleyeceği de ifade edildi.
Afganistan’ın eski Sovyetler Birliği’nin Kızıl Ordusu tarafından Afganistan’ın 70’li yılların sonunda işgal edilmesi, milyonlarca Afgan’ın avare olmasına sebep olunca, İran İslam cumhuriyeti en çok Afgan mülteciye ev sahipliği yaptı.
Yayınlanan verilere göre en az 3 milyon göçmen ve mülteci Afgan İran’ın çeşitli kentlerinde İran halkı ile beraber yaşıyorlar. Bu şartlarda Afgan ailelerine ilaveten genç göçmen Afganlar İran’da doktora seviyesine kadar tüm eğitim seviyelerinde öğrenim hizmetlerinden yararlanabilirler.
Afganistan’ın eski Tahran büyükelçisi Abdulgafur Lival’in belirttiğine göre yaklaşık 50 bin Afgan genç İran üniversitelerinde eğitim görüyor ve binlercesi de mezuniyetin ardından Afganistan’a geri dönerek ülkenin çeşitli bilimsel merkez ve üniversitede akademisyen olarak çalışmaya başladılar.

Bu bağlamda İran üniversitelerinden mezunu Kâbil İbn-i Sina üniversitesi akademisyeni Cevad Sultani şöyle diyor:
Afganların İran’a göç etmelerinin sonuçlarını onların eğitim konularındaki etkinliklerinde görebiliyoruz. Biz İran’a göç etmekle tüm eğitim ve sağlık olanaklarından yararlandığımız kentsel kültüre cezp olduk ve Afganistan’a döndüğümüzde kentsel kültürü ülkemiz halkının daha iyi yaşaması için armağan olarak getirdik.
Taliban’ın Afganistan’da 20 yıl aradan sonra tekrar yönetimi ele alması ve Afganistan’da özel ve devlet üniversiteleri ve öğrencilerin durumunun belirsizliği ardından İran İslam Cumhuriyetinde bazı üniversiteler, örneğin Terbiyet-i Muderris ve Emir Kebir üniversiteleri, öğrenimlerine İran üniversitelerinde devam etmek isteyen Afgan öğrencileri kabul edeceklerini duyurdular. Bu konu İran İslam cumhuriyetinin Afganistan ile yapıcı ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde her zaman bu ülkede yüksek örenim seviyesinin yükselmesi için hazır olduğunu gösteriyor.
Afganistan Mülteciler Bakanlığı eski sözcüsü Rıza Baher bu konuda şöyle diyor:
İran’da eğitim gören Afganlar, Afganistan’da seçkin göçmenler olarak kabul ediliyorlar ve çeşitli bilimsel ve mesleki alanlarda çalışıyorlar. Aslında eğer günümüzde Afganistan çeşitli seviyelerde seçkinlerin varlığına şahit oluyorsa, dost ve kardeş ülke, İran’ın göçmen Afganlara sunduğu hizmetlerin sonucudur.
Her halükarda İran her zaman bu ülkede yüksek öğrenim seviyesini yükseltmek için Afganistan halkının yanında durmuş ve şimdiye kadar da Afganistan eski hükümetine birçok yardımda bulunmuştur. Bu yüzden eğer Taliban geçici hükümeti de çeşitli hükümetlerle resmi işbirliği şartları ve alanları oluşturursa İran İslam cumhuriyeti de yüksek öğrenim konusunda her türlü yardımda muhakkak bulunacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.