AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Afganistan’da yeni hükümetin kuruluşu için geri sayım

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, Afganistan’da yeni hükümetin gelecek iki hafta içinde kurulacağını duyurdu.

Taliban Sözcüsü bu bağlamda yaptığı açıklamada, Amerikan güçlerinin Afganistan’dan tahliye operasyonunun son bulması yaklaşırken bu grubun ülkede yeni hükümeti kurmak için hazırlık yapmakta olduğunu kaydetti.

Mücahit, Afganistan’da yeni hükümetin kurulmasıyla milli para birimindeki değer düşüşü ve ekonomideki kargaşalığın son bulacağını belirtti.

Taliban güçlerinin Afganistan’ın başkenti Kabil’e ele geçirdikten sonra, ülkede yeni hükümetin nasıl kurulacağına dair kamuoyu ve Afganistan’daki siyasi gruplar ve hatta diğer ülkeler ve bölgesel ve uluslararası örgütler için soru işaretleri oluşturmaya başladı.

15 Ağustos, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani hükümetinin Taliban tarafından düşürülmesinden sonra, bu grup ülkede kapsayıcı bir hükümet kurmak için çaba gösterdiğini açıklarken, ancak bunun ayrıntıları hakkında bir detay vermedi. Afganistan’da halk, siyasi, mezhebi ve etnik gruplar için Taliban’ın nasıl kapsayıcı hükümet kuracağı netleşmiş değil.

Taliban, Afganistan’da tüm etnik grupların katılımıyla kapsayıcı hükümet kuracağı sözünü verirken geçtiğimiz hafta grubun üst düzey 3 üyesi, maliye bakanlığı, istihbarat teşkilatı başkanı ve geçici içişleri bakanlığına atandı.

Taliban’ın Afganistan’daki siyasi, etnik ve mezhebi grupların liderleri ve şahsiyetleri ile siyasi konsey oturumları düzenlemesi hakkında henüz resmi veya gayri resmi bir haber yayınlanmış değilken, Taliban’ın tüm grupların katılımıyla ülkede yeni hükümet kuracağına dair sözünü ihlal edebileceği ve sonunda Afganistan’da tüm üyeleri Taliban mensubu olabilecek hükümetin kurulabileceği noktasında birtakım endişeler mevcut.

Özellikle, Taliban Sözcüsü’nün gelecek iki hafta zarfında yeni hükümetin kurulacağına dair sözlerine bakıldığında, bu hükümette diğer grupların yer almama olasılığı hakkında endişeler daha da artıyor.

Taliban Sözcüsü’nün Kabil’de Eşref Gani hükümeti düşürüldükten sonra düzenlediği basın toplantısında, bu grubun görüş ve yaklaşımlarının değiştiği ve farklı düşünce ve eğilim sahibi grupların katılımıyla yeni hükümeti kuracağına dair açıklamada bulunmasına göre, Afganistan halkı ve kavmiyetleri, Taliban’ın geçmişten ders alarak, tüm grupları ülkenin siyasi geleceğinde rol alabilecek yolda adım atmasını bekliyor.

Çeşitli ülkelerden gelen açıklamalar ise, uluslararası camianın sadece Taliban’ın rol ifa edeceği yeni hükümetin kurulmasını kabul etmeyeceğini gösteriyor. Böyle olursa, bu grup uluslararası arenada izole edilecektir.

Sonuç itibarıyla, Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirip, Eşref Gani hükümetini düşüren Taliban’ın üst düzey yetkilileri, ülkede yeni hükümeti kurma noktasında kendi stratejisini şeffaflaştırmayı gündemine alması ve muhtelif gruplar ve kesimler Taliban liderlerinden şunu belirlemelerini bekliyor ki, acaba Taliban dışı tüm düşünceleri gerçek anlamda katılımıyla yeni hükümeti kuracak mı yoksa sadece kendi mensupları ve adamları ve grubun düşünceleri doğrultusunda hareket edenleri mi hükümete alacak!

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.