Afganistan

Afganistan’ın başkenti Kabil’de ABD karşıtı protesto gösterisi düzenlendi

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi devralmasının ardından uluslararası yardımların kesilmesi ve rezervlerin dondurulması, başkent Kabil’de protesto edildi.

Abdulhak kavşağında toplanan yaklaşık 600 kişi, ellerindeki dövizlerle slogan atarak işgal döneminde ABD’nin büyükelçilik olarak kullandığı kampüse yürüdü.

Taliban lehine sloganlar atan göstericiler, ABD ve uluslararası toplumun ülkeye yönelik yardımları kesmesine ve rezervleri dondurmasına tepki gösterdi.

Tamamen erkeklerden oluşan göstericiler “Paramız hakkımızdır”, “Halk açlığa karşı sesini yükseltiyor. Dondurulan paralarımızı verin”,”Dünya Afganistan’da insani facia yaşanmasını mı istiyor, neden paramızı serbest bırakmıyorsunuz.”, “Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütlerinin görmezden geldiği Afganlar mıyız”, “Amerika’ya ölüm”, “Afgan halkı ekonomik baskıya boyun eğmeyecek” yazılı dövizler taşıyarak slogan attı.

Göstericiler adına basın açıklaması yapan Afgan Halk Hareketi Başkanı Şefik Ahmed Rahimi, dondurulan rezervlerin bir an önce serbest bırakılmasını ve uluslararası yardımların yeniden hayata geçirilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.