Afganistan

Afganistan’ın İran’ın barış görüşmelerine katkısının önemine vurgusu

Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mirveys Nab, Kabil yönetiminin dış politikasında İran’ın önemine işaretle, Tahran’ın Afgan taraflar arasındaki müzakerelere desteğinin önemli olduğunu belirtti.

İran’ın Kabil Büyükelçisi Bahdır Eminyan ile biraraya gelen Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nab, siyaset, güvenlik, barış görüşmeleriyle ilgili son gelişmeleri ele aldı.

Bu görüşmede iki taraf, İran ile Afganistan’ın ekonomik, kültürel, siyasi ve sınırlardaki işbirliğinin daha da artmasına ve iki ülkenin ortak ekonomik komitesi toplantısının düzenlenmesine vurgu yaptılar.

İran ve Afganistan hükümetleri ve milletleri arasındaki derin tarihi ve kültürel ilişkilere dikkat çeken Eminyan, Tahran’ın Afganistan halkı ve hükümeti ile muhtelif alanlarda işbirliğinin sürmesi ve Afganistan’da savaşın son bulması ve barış ve istikrarın sağlanmasıyla sonuçlanacak müzakerelere desteğinden emin olduğunu kaydetti.

Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın İran’ın barış görüşmeleri sürecinde Afganistan’a desteğinin önemine vurgusu, Tahran’ın bölgesel konulardaki konumu ve rolü ve Kabil’in İran’ın bu görüşmelerdeki rolüne ilişkin olumlu yaklaşımından kaynaklanıyor.

İran geçen iki senede her daim Afganistan hükümeti ile tam koordinasyon içinde Taliban’ın siyasi heyetini, bu grubun barış sürecine katılıp, ateşkese ve savaşın son bulmasına giden yolda hareket etmesi noktasında ikna etmeye çalışmıştır. Bu girişim Kabil yetkilileri arasında Afganistan’da barış ve huzurun sağlanmasına katkı doğrultusunda etkin ve olumlu bir adım olmuştur.

İran, kendi ilkeli politikaları doğrultusunda, Afganistan’da barışın sağlanması ve savaşın son bulması için yardımda bulunmaya çalışıyor. Bu doğrultuda İran yetkilileri, bu ülkede barış müzakerelerine katılan taraflar ile temas kurup, barış görüşmeleri ve anlaşma sağlanması için zemin sağlamaya gayret gösteriyor.

İran, Afganistan’da savaş tarafları olarak Taliban ve Kabil yönetimi arasında ateşkesin sağlanmasını, nihai barış anlaşması için ilkeli çözüm yolları bulmak amacıyla karşılıklı güven ortamı oluşturma yolunda belirleyici girişim olduğuna inanıyor ve Afgan taraflar arasında müzakere ortamında yaşanan şiddet eylemleri ve olaylarını, bu görüşmelerin sonuçları için ölümcül zehir olarak görüyor.

Taliban’ın maksimal talepleri yüzünden barış görüşmeleri tıkanmış olmasına rağmen İran hala, bu görüşmeleri yeniden canlandırmak için çabalarına devam ediyor.

İran yetkililerinin Afgan yetkilileriyle son aylardaki yoğun istişareleri, bu girişimlerin bir parçası sayılıyor.

İran İslam Cumhuriyeti açısından Taliban, Afganistan’da iktidara gelmek için savaşçı politikalarına ve silahlı mücadelesine son vererek, halkın oylarına başvurması gerekiyor.

Bu stratejik yaklaşım çerçevesinde İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani geçtiğimiz aylarda Taliban heyeti ile yaptığı görüşmede, İran’ın Afganistan’da savaş ile iktidara gelmek isteyen herhangi bir grubu tanımayacağını belirtti.

İran’ın siyasi güce ortak olmak için halkın oylarına başvurulması gerektiğine dair yaklaşımı, Afganistan yönetiminin barış görüşmelerinde takip ettiği ve Taliban için iktidara gelmek için yegane yol olarak gördüğü strateji çerçevesinde yer almaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (17) içerik yüklenmiştir.