Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Ahmed Bahr: “Hasan Selame’nin liste dışı bırakılması esirlerin fedakarlıklarını inkâr etmektir”

Filistin Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, Filistin Merkez Seçim Kurulu’nun, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde aday gösterdiği esir Hasan Selame’nin adaylığını kabul etmemesini ve ismini “Buluşma yerimiz Kudüs’tür” başlıklı aday listesinden çıkarmasını kınadı.

İsrail zindanlarındaki Filistinli esir Selame’nin aday listesinden uzaklaştırılması üzerine yaptığı basın açıklamasında Bahr, “Bu karar, kahraman esirlerin Filistin davası için ortaya koyduğu fedakarlıkları inkâr ediyor, yok hükmünde sayıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Meclis Başkan Yardımcısı Bahr, açıklamasının devamında, “Filistin Merkez Seçim Kurulu’nun, yiğit esirlerimizin fedakarlıklarına ve kahramanlıklarına saygı duyacağını umuyorduk. Kurul, kahraman esirlerimizin içinde bulunduğu koşulları dikkate alan kararlar almalı ve uygun politikalar geliştirmeliydi, gerek oy kullanma gerekse de aday olma haklarını güvence altına almalıydı ve aynı zamanda işgal rejiminin, esirlerin seçimlere kayıt hakkını gasp etmesinin önüne geçmeliydi.” ifadelerini kullandı.

Bahr, Merkez Seçim Kurulu’nu ve Seçim Mahkemesi’ni, vatanları için fedakârlık yapan esirlerin koşullarına uygun yol ve mekanizmalar bulmaya çağırırken, tüm Filistinlileri ise esirleri özellikle de Hasan Selame’nin önümüzdeki genel seçimlerde aday olma hakkını desteklemeye davet etti.

Öte yandan abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan Seçim Mahkemesi, esir Hassan Selame’nin “Buluşma yerimiz Kudüs’tür” listesinden çıkarıldığını duyurdu. Mahkeme, listeden ihraç kararının, esirin nihai seçmen kütüğünde kaydının bulunmamasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde dünyaya gelen Hasan Selame, 1996 yılında Batı Şeria’nın güneyinde yer alan El-Halil’de işgal güçleri tarafından tutuklandı. Hakkında 78 müebbet ve 30 yıl hapis cezası kararı verilen Selame, 13 yıl boyunca tek kişilik hücrede yaşamaya mahkûm edildi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından olan Selame, 5 Ocak 1996’da işgal güçleri tarafından Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahya’da şehit edilen Filistin direnişinin sembol isimlerinden Yahya Ayyaş’ın intikamını almak üzere tertip edilen “kutsal intikam operasyonları”nı yöneterek onlarca işgalcinin öldürülmesinde önemli rol oynadı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), 15 yıl gibi uzun bir aradan sonra 22 Mayıs’ta yapılacak milletvekili seçimlerine katılmak üzere “Buluşma yerimiz Kudüs’tür” başlıklı aday listesini, Merkez Seçim Kurulu’na teslim ettiğini bildirmişti.

Hamas hareketinin aday listesini içeren dosyayı abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan Seçim Kurulu ofisine ileten Hamas Siyasi Büro üyesi Halil el-Hayye, burada yaptığı bir konuşmada, işgalci İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirler konusunun ulusal bir mesele olduğunu belirterek, aday listesinin ön sıralarında Filistinli esirlerin bulunduğunu açıklamıştı.

Hayye, Filistinli tutuklulardan Nail el-Bergusi’nin Ramallah, Cemal Ebu el-Heyca’nın Cenin, Hasan Selame’nin de Gazze’den aday gösterildiğini kaydetmişti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 15 Ocak tarihinde 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı. Kararnamede, 22 Mayıs’ta milletvekili, 31 Temmuz’da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos’ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

Filistin Anayasası, her 4 yılda bir genel seçimlerin yapılmasını öngörürken İsrail işgali ve ablukası altındaki ülkede 2006’dan bu yana devam eden parçalanmışlık nedeniyle yıllardır genel seçime gidilemedi.

Diğer taraftan Filistin Merkez Seçim Kurulu, şu ana kadar 36 aday listesi teslim aldığını, sunulan 36 listenin 13’ünün kabul edildiğini, diğer aday listelerinin ise halihazırda inceleme aşamasında olduğunu bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.