AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Ahtari: Afganistan’ın İslam dünyasında rolü önemli

Dünya Ehl-i Beyt -s- Forumu Yüksek Konseyi Başkanı Ayetullah Muhammed Hasan Ahtari, Afganistan büyük bir kapasite olduğunu ve İslam dünyasında önemli rol ifa ettiğini vurguladı.

Salı günü Ehl-i Beyt -s- Forumu’nun Afganistan temsilcisinin açıklandığı törende konuşan Ayetullah Ahtari şöyle dedi:

Afganistanlı Şia Müslümanlar birçok ülkede yaşıyor ve faaliyet yürütüyorlar. Bu kesimin Ehl-i Beyt -s- aşkı ve sevgisi tüm alanlarda göze çarpıyor. Hali hazırda Afganistan meselelerine daha fazla ilgi göstermek gerekiyor.

Konseyin Afganistan’da eski temsilcisi Hüccetülislam Seyyid Rahmetullah Musevi’nin emeklerini takdir eden Ayetullah Ahtari, yeni temsilci Hüccetülislam Seyyid Hüseyin Alemi de seçkin bir şahsiyet olduğunu, konsey Afganistan’ın çeşitli bölgelerinde faaliyete geçerek, Ehl-i Beyt -s- izleyenlerini bir araya getirmesi gerektiğini kaydetti.

Törende Dünya Ehl-i Beyt -s- Forumu Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Rıza Ramazani de yaptığı konuşmada, son günlerde Afganistan’da meydana gelen olaylara işaret ederek şöyle dedi:

Ehl-i Sünnet’le Şia Müslümanların arasındaki ortaklıkların üzerinde durmamız ve Şia Müslümanların kültürel, sosyal, iktisadi, hukuki, eğitim ve medya alanlarında durumlarını geliştirmemiz gerekir.

Afganistan tarih boyunca zulüm ve emperyalizme karşı direnişin seçkin örneklerinden biri olduğunu ve Fatımiyun ordusu Ehl-i Beyt’in hürmetini savunma uğruna çok sayıda şehit sunduğunu belirten Ayetullah Ramazani, Afganistan daha fazla iç savaşla uğraşmaması ve Amerika terör devletinin eline bu ülkede askeri varlığını sürdürmesine gerekçe oluşturmaması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.