İran

AİB’nin İran’ın iktisadi kalkınmasında önemine vurgu

İran’ın Ticaret Kurumu Başkanı Hamid Zadbum, Avrasya iktisadi birliği AİB’nin İran’ın iktisadi kalkınmasında rolünü önemli niteledi.

Konu hakkında Pazartesi günü bir açıklama yapan Zadbum şöyle dedi:

Eğer İran yaptırım şartlarında başta üç komşusu olan Ermenistan, Kazakistan ve Rusya olmak üzere AİB üyesi ülkelerle geniş çapta ticaret yapabilirse, iktisadi kalkınmaya vesile olacaktır.

Zadbum şöyle ekledi:

Avrasya iktisadi birliği AİB Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Belarus olmak üzere beş ülkeden oluşuyor. Birliğin yıllık küresel ticareti 850 milyar dolar kadardır ve bu yüzden bu beş ülke ile ticari ilişkileri geliştirmek İran için büyük önem arz etmektedir.

Zadbum açıklamasının devamında Tahran’da beş AİB ülkesinin katılımı ile uluslararası bir fuar düzenlemeyi gündemlerine aldıklarını, İranlı ve AİB ülkelerinin iş adamları hiç bir kısıtlama olmaksızın bu fuara katılarak ürünlerini sergileyerek satabileceğini ifade etti.

Avrasya iktisadi birliği AİB anlaşması 29 Mayıs 2014 tarihinde Rusya, Belarus ve Kazakistan tarafından imzalandı ve Avrasya gümrük birliğinin yerine yürürlüğe girdi. Daha sonra Kırgızistan ve Ermenistan da birliğe üye oldu. Birlik 1 Ocak 2015’te resmen çalışmalarına başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.