Avrupaİran

Ali Bageri Keni ve Enrique Mora, Viyana’da görüştü

İran’ın Viyana’da nükleer müzakereler için bulunan heyet başkanı Ali Bageri Keni, AB Dış Eylem Servisi Başkan Yardımcısı Enrique Mora ile görüştü.

Bageri ve Mora, 8. tur nükleer müzakerelerin ikinci aşamasının ilk gününde müzakerelere yılbaşından dolayı verilen 3 günlük aranın ardından görüştü. Bageri’nin daha sonra bazı heyet başkanları ile de görüşmesi bekleniyor.

Üç günlük ara esnasında da müzakerelerin gayrı resmi bir şekilde devam ettiği bildirildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir kaynak, son iki günde yapılan müzakerelerin iyi bir ortamda ilerlediğini, tüm heyetlerin ciddi bir işbirliği içinde olduğunu belirtti. Bu kaynak tarafların yaptırımlar ve nükleer konularda yapıcı görüşmeleri olduğunu ve ciddiyetle görüş ayrılıklarını azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

Bageri görüşmelere ara verildikten sonra yaptığı açıklamada, son günlerde yapılan görüşmelerde yaptırımların giderilmesi hususunda iyi ilerlemeler sağlandığını söyledi.

Son günlerde yapılan müzakerelerde yaptırım konusunun ana maddeyi oluşturduğunu belirten Baferi, bu yönde taraflar arasında çeşitli toplantılar düzenlendiğini belirtti.

Yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili taraflar arasında yazışmalar olduğunu ve bu yönde de nisbi ilerleme sağlandığını ifade eden Bageri, 3 günlük aranın ardından yaptırımların aldırılması hususunun da ciddi şekilde ele alınması temennisinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.