İran

Ali Ekber Salihi: Yaptırımlar önümüzdeki 3 ay içinde kaldırılmazsa, ajansın kameraları toplatılacak

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Teşkilatı başkanı, İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasında yapılan son anlaşmaya atıfta bulunarak, “Ajansın üç aya kadar bilgi kayıt sistemlerine ve kameralara erişim hakkı yoktur. Önümüzdeki üç ay içinde yaptırımlar kalkıncaya kadar bu bilgiler silinecek ve kurumun kameraları toplanacak.” dedi.

İRNA’ya göre, Ali Ekber Salihi, bir televizyon programında “İran halkının yaptırımlarını kaldırma ve haklarını koruma için stratejik eylem” yasasıyla ilgili olarak, Ek Protokol’ün İran tarafından gönüllü olarak uygulanmasının durdurulmasını öngören yasanın üzerinden 2 ay sonra İran’ın Nükleer Anlaşma’daki tarafları sözlerini yerine getirmezse, Tahran, yapılan Ek Protokol’ün uygulanmasını askıya alacak ve de aldı” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu genel müdürü Rafael Grossi’nin Tahran ziyaretine ve kendisiyle yaptığı görüşmeye değinen Salihi, toplantıda İran’ın Ek Protokol’ün uygulanmasını askıya alacağının açıklandığını ve Grossi’nin de bunun İran’ın hakkı olduğunu ve resmiyette tanıdığını bildirdiğini söyledi.

İran ve UAEA, geçen Pazar Ek Protokolün ve Nükleer Anlaşmaya erişiminin İran’da uygulanmasını tamamen askıya almaya karar verdi ve buna göre yalnızca İran’ın koruma yükümlülükleri uygulanacak. Buna göre, İran Meclisi yasasına göre, Ajansa denetim dışı erişim hakkı verilmeyecek ve herhangi bir denetim dışı da denetim yapılmayacaktır.

İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasındaki anlaşma, yasadışı ABD yaptırımlarının üç ay içinde kaldırılmaması halinde, İran’ın nükleer faaliyetlerine ait tüm kayıtlı görüntülerin kalıcı olarak silinmesini öngörüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.