İran

Ali Şemhani: ABD gerilim stratejisiyle bölgede kriz çıkarmaya devam ediyor

İran İslam Cumhuriyeti Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, ”ABD, gerilim yaratma stratejisiyle bölgede kriz çıkarmaya devam ediyor.” dedi.

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, dün (Salı) Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi Havalimanı’na indiğinde, bölgesel güvenlik diyaloğu toplantısının sürdürülmesinden ve tehditlerle mücadele etmek için, bölgesel teamül ve işbirliğinin artırılması gereğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Üçüncü bölgesel güvenlik diyaloğunun Afganistan’daki siyasi ve güvenlik gelişmelerine odaklandığına atıfta bulunan Şemhani, ”Bu toplantıda, Afganistan başta olmak üzere bölgedeki krizin bileşenlerini inceleyerek, Afganistan başta olmak üzere bölgedeki krizin bileşenlerini gözden geçirmeye, Afganistan’da kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacak yolları ortaya çıkarmaya ve ortak hedeflere ulaşmaya çalışacağız.”

Şemhani, “Her ne kadar ABD, 20 yıllık işgal ve cinayetin ardından Afganistan’dan çıkarılmasına rağmen, gerilim yaratma stratejisiyle kriz yaratmaya devam ediyor.” dedi.

İran, Rusya, Hindistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın katılımıyla üçüncü bölgesel güvenlik diyaloğu bugün Yeni Delhi’de yapılacak.

Toplantıda bölgedeki son güvenlik gelişmeleri ele alınacak.

Toplantılar, İran İslam Cumhuriyeti tarafından başlatıldı ve 2018’deki ilk toplantısı Afgan krizini gözden geçirmek için Tahran’da yapılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.