İran

Ali Şemhani: Komşular, İran İslam Cumhuriyeti’nin esas önceliğidir

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Amiral Ali Şemhani, komşuların İran’ın esas önceliklerinden olduğunu belirtti.

Bugün İran’ın komşu ülkelerdeki temsilcileri ve büyükelçileri toplantısında konuşan Şemhani, yanlış anlaşılmalar ve gerilimleri giderme, her alanda işbirliğini geliştirme ve stratejik ortaklığın İran’ın komşulara yönelik dış politikasının esas önceliklerinden olduğunu vurguladı.

Şemhani, ABD’nin hegemonyasının hafiflemesi ve yeni gelişen güçlerin ortaya çıkmasına işaretle, ABD’nin Irak, Afganistan ve Batı Asya’daki yenilgileri yüzünden bölgeden çekildiğini kaydetti.

Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, Yemen savaşında Arap koalisyonunun yenilmesi, Hizbullah’ın caydırıcılık denklemini korumak için ciddi kararlılığı, ve Siyonist rejim karşısında önemli bir güç olarak Gazze’nin ortaya çıkmasının önemli bölgesel gelişmelerden olduğunu söyledi.

Şemhani ayrıca, bu dönemdeki en önemli gelişmelerden birinin ABD ve müttefiklerinin İran’a karşı azami baskısının fiyasko vermesi ve direniş cephesinin ABD tarafından organize edilen terör odağı ve IŞİD’i dağıtması olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.