AzerbaycanAmerika

Aliyev: ABD, Bakü ve Erivan’a karşı dengeli bir politika izlemiyor

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yeni ABD yönetiminin Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan’a karşı dengeli bir politika izlemediğini belirtti.

Bakü’de düzenlenen “Güney Kafkasya Bölgesine Yeni Bir Bakış ve Savaş Sonrası Kalkınma ve İşbirliği Konferansı’nda İlham Aliyev, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in daha önce Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştüğünü kaydederek “Bu telefon görüşmesinin içeriğinden habersiziz, ancak her halükarda Bakü ile Erivan arasındaki ilişkilerde denge bozulmuştur” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, bunun Bakü’nün ABD Dışişleri Bakanı’ndan bir telefon beklediği anlamına gelmediğini, ancak Blinken’in Minsk Grubu’nun Dağlık Karabağ sorununun çözümü için başkanlık ettiği bir ülkeyi temsil ettiği anlamına geldiğini ve münakaşalı iki taraf karşısında dengeli olunması gerektiğini söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Pazartesi günü Bakü’de düzenlenen törende, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için uluslararası arabulucuları şiddetle eleştirerek, “Uzun yıllardır müzakereleri sürdürerek ve Dağlık sorununun çözümünü engellemek için bizi aldattılar. Ve bu münakaşayı, durgun bir çatışmaya dönüştürmeye çalışıyorlardı.” dedi.

Aliyev’e göre uluslararası kuruluşlar, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ’daki işgal altındaki topraklarını Ermenilere bırakmak istiyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.