AvrupaHaberler

Alman Bakan Mültecilere Yönelik Yardımı Kısıtlamak İstiyor

Almanya Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ülkeye gelen mülteci sayısındaki büyük artış nedeniyle mültecilere yapılan yardımların yeniden gözden geçirilmesini taleb etti. Alman ikinci televizyon kanalı ZDF’in ‘heute journal’ haber programına bir demeç veren De Maiziere, birçok Avrupalı mevkidaşının, Almanya’daki standartların çok yüksek olduğunu düşündüklerini bildirdi.

De Maiziere, Almanya’ya gelen mültecilere ödenen aylık sosyal yardımın, Kosova ya da Arnavutluk’taki bir polisin maaşı ile aynı olduğunu belirtti. Ancak Federal Anayasa Mahkemesi’nin, mültecilere yapılan sosyal yardımların ülkedeki işsizlik ve sosyal yardım ödemesi Hartz 4 ile aynı düzeyde olması gerektiği yönündeki kararından dolayı, kanun değişikliği yapmadan düşürülemiyor. Bakan De Maziere, buna karşılık çözüm yolu olarak mültecilere para yardımını azaltıp, daha çok eşya yardımı yapmayı önerdi.

Alman Federal İçişleri Bakanı De Maiziere, ayrıca bu yıl beklenenden çok daha fazla mülteci geleceğini belirterek, halkın kendisini buna hazırlaması gerektiğini ifade etti. Almanya’ya 600 bin mülteci daha geleceği yönündeki haberleri ise doğrulamayan De Maiziere, ne kadar artış olacağı konusunda, eyaletlerle gelecek hafta yapılacak toplantıdan sonra kamuoyunu bilgilendireceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.