Haberler

Almanya: ABD’nin yaptırımlarına rağmen Zarif ile işbirliğimiz sürecek

Almanya Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin İran Dışişleri Bakanı’na yaptırım uygulamasını yanlış niteleyerek, Zarif ile diplomatik işbirliğine devam edeceğini kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ABD yaptırımına rağmen iş birliğine devam edeceği duyuruldu.

Bakanlık, ‘ABD’nin bu kararı diplomatik çözümlerinden önünde bir engel olduğu için Berlin, bu kararı tasvip etmiyor’ ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ayrıca tansiyonların önüne geçilmesi için iletişim kanallarının korunması gerektiğini belirterek, Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarının Zarif’le sık sık iletişimde olduklarını ve buna devam edeceklerini kaydetti.

AB de İran Dışişleri Bakanı ile İran’ın en yüksek mevkili diplomatı olması ve Tahran’la diplomatik ilişkilerin korunması gerektiği için işbirliğine devam edeceğini duyurmuştu.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da ABD’nin diplomasi ve nükleer anlaşma karşısında sorunlar yarattığını belirterek, ülkesinin eskisi gibi nükleer anlaşmaya bağlı kalmayı sürdüreceğinin altını çizmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Ocak 2022 (25) içerik yüklenmiştir.