almanyaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Almanya: İran nükleer müzakerelere yeniden başlamalı

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İran’dan nükleer müzakerelere mümkün olan en kısa sürede yeniden katılmaya çağırdı.

Fars Haber Ajansı’na göre, ABD ve Nükleer Anlaşma’nın batılı tarafları, anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal etmeye devam ederken, Almanya Dışişleri Bakanlığı İran’a nükleer müzakereleri mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatma çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Berlin ve diğer Batılı tarafların anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine uymamalarına aldırmadan, topu Tahran’a attı ve İran’ı “bir an önce nükleer müzakerelere devam etmeye” çağırdı.

Alman yetkililerin nükleer anlaşmaya ilişkin yeni açıklaması, AB dış politika sorumlusu Joseph Borrell’in geçen hafta İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Afganistan ve Nükleer Anlaşma gibi konularda istişare etmesiyle geldi.

Haberlere göre, bu telefon görüşmesinde Joseph Borrell, Birliğin Nükleer Anlaşma  ve Viyana görüşmelerinin koordinatörü rolüne atıfta bulunarak, AB’nin Tahran’ın bir sonraki Viyana toplantısı için belirlediği tarihi açıklama umutlarını yineledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.