HaberlerAvrupaDünya

Almanya, İran’ın bir an önce Viyana müzakerelerine dönmesini talep etti.

Almanya dışişleri bakanı Çarşamba günü İran’ı, ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan çekilmesinden ve Avrupalıların uluslararası anlaşmaya riayet etmemesine değinmeksizin, Viyana’da Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlandırma müzakerelerine en kısa sürede geri dönmeye çağırdı.

Fars Haber Ajansı’na göre  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Berlin’de gazetecilere verdiği demeçte, “Almanya İran’ın mümkün olan en kısa sürede müzakerelere katılmasını bekliyor.” dedi.

Maas, “Viyana’da şimdiye kadar elde ettiğimiz başarıları tehlikeye atmak istemiyoruz.  Ancak müzakerelere sonsuza kadar devam edemeyiz.” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, geçen pazartesi yaptığı açıklamada, Viyana görüşmelerinin yeniden başlamasının zamanlaması hakkında sorulan bir soruya, İran’ın Viyana görüşmelerinden hiçbir zaman ayrılmadığını ve İran’da yeni hükümet sürecinden sonra İran’ın  müzakere heyetinde değişikliklerin olabileceğini ve ondan sonra müzakerelere yeniden başlanabileceğini’ söylemişti. 

Nükleer Anlaşma’nın yeniden ihyasıyla ilgili görüşmelerde İran heyetinin başkanı ve dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, geçtiğimiz günlerde Twitter’da “Viyana görüşmelerinin İran’da yeni bir hükümeti beklemesi gerektiği açık. Bu zaten demokrasinin gereğidir.” dedi.

Şimdiye kadar, ABD’nin Viyana’daki Nükleer Anlaşma’ya geri dönmesiyle ilgili   anlaşmaya dahil olan diğer ülkelerin katılımıyla altı tur müzakere yapıldı; Bu bağlamda Tahran, Washington tarafından tüm tek taraflı ve yasa dışı yaptırımların kaldırılması ve bunların doğrulanmasının bu konuda bir anlaşmaya varılmasının şartı olacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.