almanyaİran

Almanya Süleymani suikastini aydınlatmak için iş birliği yapmalı

Yargı Erki insan hakları merkezi sekreteri Ali Bakıri Keni, şehit General Kasım Süleymani suikasti dosyasında, bu cinayetin failleri ve yardımcıları ile ilgili muğlaklıkların giderilmesi için Almanya’nın iş birliği yapması gerektiğini belirtti.

Tahran’da Almanya Büyükelçisi Hans Odo Motzel’le görüşen Bakıri Keni, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü Komutanı şehit General Kasım Süleymani suikastinde Amerika terör devleti Almanya’daki Ramstein hava üssünü kullandığı yönündeki haberlere işaretle, Alman elçiden bu dosyanın tamamlanması için İran yargı kurumu ile iş birliği yapmasını istedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Yemen ve Filistin milletine destek vermesine işaret eden Bakıri Keni, İran’ın izlediği politikalar insan hakları temellerine dayandığını, oysa Batılıların izlediği politikalar tamamen siyasi temelli olduğunu kaydetti.

İran’ın barışçıl nükleer programı ve füze gücü de insan hakları temeli olduğunun altını çizen Bakıri Keni, İran milleti yeteneklerinden bilimsel, teknolojik ve sanayi alanlarında ilerlemede yararlanma hakkına sahip olduğunu ve böylece ülkenin toprak bütünlüğünü ve milli güvenliğini savunarak milli refah seviyesini geliştirebileceklerini vurguladı.

Batılıların İran İslam Cumhuriyeti ile insan hakları alanında sürtüşmelerine işaret eden Bakıri Keni, insan hakları alanında ilerleme kaydetmenin yolu teamül ve uzlaşma olduğunu, Batı bu meseleye siyasi gözlükle bakmaması gerektiğini belirtti.

Görüşmede Alman elçi Motzel de ülkesinin insan hakları meselelerine bakışını açıklayarak, bu konuda görüş alış verişi ile ortak bir noktaya varmak gerektiğini kaydetti.

Görüşmenin sonunda İran İslam Cumhuriyeti’nin terör şehitleri ansiklopedisi adlı eser Alman büyükelçiye hediye edildi. Bu eserde 17 bin 159 şehidin adı ve ne zaman ve nasıl suikaste uğradıkları gibi bilgiler yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.