almanyaFransa

Almanya ve Fransız Dışişleri Bakanları Nükleer Anlaşma’nın korunmasını görüştüler

Almanya Dışişleri Bakanlığı dün gece yaptığı açıklamada, Almanya dışişleri bakanının Fransız mevkidaşıyla nükleer anlaşma ve Avrupa’da korona salgını konusunu görüştüklerini bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Twitter hesabından, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian arasındaki görüşmede ayrıca batı yanlısı Rus muhalif lider Alexei Navalny konusu dahil olmak üzere Avrupa’daki Corona salgını durumu ve Batı Asya’da (Ortadoğu) barış sürecinin ele alındığını bildirdi.

Bu arada geçen pazar günü İngiltere Dışişleri Bakanı Dominique Robb ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile ikili ilişkileri güçlendirme ve nükleer anlaşma hakkında bir telefon görüşmesi yaptılar.

21 Şubat, İran Ulusunun Yaptırımlarının Kaldırılması ve Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Kanununun 6. Maddesinin uygulanmasının ve Ek Protokol’ün gönüllü olarak uygulanması da dahil olmak üzere gözetimin askıya alınmasının tarihidir.

İran’la nükleer anlaşma imzalayan üç Avrupa ülkesi, cuma günü yayınladıkları bildiride, İran aleyhindeki asılsız suçlama ve iddiaları tekrarladılar.

Bu arada İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Zarif ise dün yaptığı açıklamada, tarafların taahhütlerinin Mart ayının ilk haftasına kadar yerine getirilmemesi halinde Ek Protokol’ün gönüllü olarak uygulanmasının kesinlikle durdurulacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.