AvrupaOrtadoğu

Almanya’dan Bercam’ın korunmasına vurgu

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Pazar günü BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al-i Nahyan ile Ebu Dabi’de düzenlediği ortak basın toplantısında, Almanya ve AB Bercam nükleer anlaşmasının korunmasını istediklerini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas basın toplantısında, Almanya ve Avrupa Bercam’ın ayakta kalması için çaba harcadıklarını ifade etti.

Alman Bakan ayrıca İran’ın içişlerine karışma niteliği olan açıklamasında, Pazartesi günü Tahran’da İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri ile görüşmesinde AB’nin İran’ın füze programına karşı olduğunu belirteceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas daha sonra Pazartesi günü sabah saatlerinde Tahran’a geldi.

AB troykasını oluşturan Almanya, Britanya ve Fransa Amerika yönetimi 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmasından illegal bir şekilde çekildikten sonra İran İslam Cumhuriyeti’nin bu anlaşmada öngörülen iktisadi çıkarlarını koruma sözü verdiler. Ancak bu ülkeler şimdiye kadar sözde ve siyasi arenada Amerika’nın kararına karşı çıkmalarına rağmen pratikte Bercam nükleer anlaşmasıyla ilgili sözlerini yerine getirmediler. Üstelik AB Amerika’nın Bercam’dan çekilme kararına karşı çıkmalarına karşın beyaz sarayın İran’ın füze programı ve bölgesel faaliyetleri ile ilgili iddialarına destek vermeye başladılar.

Gelişmiş teknolojilerde başkalarının ilerlemesini istemeyen Amerika ve müttefikleri İran İslam Cumhuriyeti’nin füze ve uydu faaliyetleri BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine aykırı olduğunu ileri sürüyorlar.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bu iddiaya gösterdiği tepkide asıl Amerika İran’ı ihlal etmekle suçladığı kararnameyi ihlal eden taraf olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Kapalı