almanyaİran

Almanya’nın Nükleer Anlaşma’yla ilgili İran karşıtı tutumu

Nükleer Anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini henüz yerine getirmeyen Alman hükümeti, İran’ın Ek Protokolü askıya alma kararına karşı çıktı.

Reuters’e göre Alman hükümeti, İran’dan Ek Protokol’ün (NPT) uygulanmasını askıya alma kararını reddetmesini isterken, bu kararın ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetimlerinin askıya alınmasının tamamen kabul edilemez olacağını iddia etti.

Ancak 21 Şubat, Ek Protokolün gönüllü uygulaması da dahil olmak üzere İran Ulusunun Çıkarlarını Korumak ve Yaptırımların Kaldırılmasına Yönelik Stratejik Eylem Kanunun 6. maddesinin uygulanma zamanı olacaktır.

İran nükleer anlaşmasını imzalayan üç Avrupalı ​​taraf geçen Cuma günü, nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine uymakla ilgili Tahran aleyhindeki suçlamaları yineleyen ortak bir bildiri yayınladı.

Bu arada İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade de Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tarafların taahhütlerinin Mart ayının ilk haftasına kadar yerine getirilmemesi halinde Ek Protokol’ün gönüllü olarak uygulanmasının kesinlikle durdurulacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.