almanyaİran

Almanya’nın Tahran Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Avrupa Birliği’nin, İran aleyhine casusluk yapmaktan yargılanan ve ülkenin ulusal güvenliğine aykırı hareket eden Ruhullah Zem’in infazını kınayan açıklamasının ardından Almanya’nın Tahran Büyükelçisi bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Almanya’nın Tahran Büyükelçisi’ne Dışişleri Bakanlığı Avrupa Genel Müdürü ve Bakan Yardımcısı tarafından İran İslam Cumhuriyeti’nin notası iletildi.
Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın Ruhullah Zem’in infazı ile ilgili müdahaleci açıklaması nedeni ile biraz önce Tahran’daki Fransız Temsilciliği Başkanı’nın Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.
Avrupa Birliği dün Zem hakkında yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti’ni bir casusu idam ettiği için eleştirmiş ve kınamıştı.
İslam Devrim Muhafızları Ordusu geçen yıl 14 Ekim günü yaptığı açıklamada, Amad News web sitesi elebaşı Ruhullah Zem’ın bu ordu tarafından akıllıca bir istihbarat operasyonunda tutuklandığını duyurmuştu.
2016 yılından tutuklanmasına kadar geçen süreçte ülkenin iç ve dış güvenliğine karşı suç işlemek, geniş çapta yalan yaymak, yıkıma yardımcı olmak, Şehit Korgeneral Kasım Süleymani dahil üst düzey komutanların hareketlerini ifşa etmek, ülkenin ekonomik sistemini bozmaya yardımcı olmak gibi suçlamalar, Ruhullah Zem’e yöneltilmişti.
Yapılan 6 duruşma sonucu Devrim Mahkemesi, belirtilen suçlamalardan üçünü, yeryüzünde fesat çıkarmanın göstergelerinden sayarak idam kararı verdi. İdam kararı ise dün sabah infaz edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.