Kazakistan

Almatı’da teröristleri gözaltına alma operasyonu sürüyor

Kazakistan’ın büyük kentlerinde huzur ve sükunetin sağlanmasının ardından bu ülkenin çeşitli kentlerini özellikle Almatı’yı teröristler ve radikal unsurlardan temizleme operasyonu şiddet kazandı.

Bu sürecin devamında belli hedefler için faaliyet yapan teröristlerin yakalanması, Nur Sultan hükümeti ve güvenlik güçlerinin esas gündeminde yer alıyor. Son günlerde Kazakistan’da halk itirazları, Nur Sultan hükümeti, Rusya ve Orta Asya ülkelerini derinden endişelendirmiştir. Bazı ifşaatlara göre, Kazakistan’da Batı yanlısı ve Pantürkçü gruplar, Kazakistan yönetimini düşürmenin yanısıra, Batı ülkeleri ve uluslararası Siyonizmin politikalarını Orta Asya’nın en büyük ülkesi sayılan Kazakistan’da uygulamayı hedeflemişlerdi. Bu bağlamda Kırgızistan Başbakanı Akil Beyk Cabbarov bir kez daha bölge ülkelerinin topraklarına teröristlerin sızması ve geçişi konusunda uyarıda bulundu.

Cabbarov, konuşmasında Kazakistan’daki vehamete işaretle, bu ülkedeki acı olayların, yıkıcı unsurların bölge ülkelerinin iç olaylarından yararlanmak suretiyle, hükümetleri zayıflatmak, bölge ülkelerinin güvenliği ve toprak bütünlüğünü bozma amacıyla karmaşık terör faaliyetlerinde bulunup, Orta Asya’da kaos, kargaşa çıkarma ve kontrolsüz şekilde cinayet işlemeye çalıştığını vurguladı.

Kırgızistan Başbakanı’nın sözleri, Bişkek hükümetinin de Kazakistan’da son günlerde yaşanan olaylardan endişelerini ortaya koymakta. Üst düzey Kırgız yetkilinin tepkisi, bölge ülkelerinin endişelerini gösteren sadece bir örnektir. Çünkü diğer bölge ülkeleri de Kazakistan’da yaşanan olaylardan ciddi şekilde endişe ve kaygı duymakta. Batılı ülkeler ve Batı yanlısı ülkeler ve güçler, Orta Asya’da kaos ve kargaşa çıkarmakla, Rusya yönetimine ve bölgedeki diğer bağımsız ülkelere baskı yapmaya çalışmakta. ABD’nin liderliğindeki Batılı ülkeler, İngiltere ve diğer bazı Avrupalı ülkeler, Rusya başta olmak üzere bağımsız bölge ülkelerine darbe vurmaya gayret göstermekte.

Kazakistan’da akaryakıta zam getirilmesi bahanesiyle başlayan olayların ardından Nur Sultan hükümeti, İran, Rusya ve Çin gibi bağımsız ülkeler, bu olaylara yabancılara bağlı unsurlar ve yabancı ülkelerin rolü hakkında ifşaatta bulunmaya başladılar. Aslında, Kazakistan’ın büyük kentlerindeki protesto eylemleri, Rusya karşıtı muhalefet için yabancı ülkelerin yardımıyla ülkeyi kargaşa ve kaosa sürüklemeleri için zemin sağlamış oldu. Bu hususta Azeri uzmanlardan biri Tebriz Radyo’sundan yayınlanan “Açık Söz” programına verdiği demeçte, Rusya’nın İngiltere’nin Kazakistan’daki komplo ve planlarını etkisizleştirdiğini belirtti.

Azeri uzman Şeyh Orhan Muhammedov bu husustaki değerlendirmesinde, Rusya’nın Türkiye ve İngiltere’nin Kazakistan’da güç ve servet kaynaklarını ve uluslararası ulaşım yollarını ele geçirmeye dönük planlarını bozduğunu vurguladı.

Konuyu toparlayacak olursak şunu ifade etmeliyiz ki, Kazakistan’da son günlerde yaşanan olaylarda Batılılar başta olmak üzere yabancı ülkeler ve güçler ve onlar bağlı yerli unsurlar ve grupların rolü oldukça belli ve açıktır. Yabancı ülkelerin Orta Asya ülkelerinin işlerine müdahalesi, bu ülkeler için ciddi bir sorun haline gelmiştir. Küresel ve bölgesel güçler, Orta Asya’yı rekabet alanı haline dönüştürmeye çalışmaktalar.

Bunun için Orta Asya ülkeleri, çok dikkatli olup, Batılı ülkeler ve yabancılar dost gözükseler de , güvenmemelidirler

Başa dön tuşu
Bugün 25 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.