AmerikaAsyaAzerbaycanDünyaİranOrtadoğu

Amborgalara rağmen dünyanın 22. ekonomisi olan İran dan yeni atılımlar …

Doğu Azerbaycan (kuzeybatı) eyaletini ziyaret eden Ayetullah Raisi, Cuma günü öğleden sonra bu eyaletteki Planlama ve Kalkınma Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, ülkedeki ekonomik kalkınmanın iç büyümeye bağlı olduğunu sözlerine ekledi. Ve dış yatırımlar dolayısıyla il özel sektör aktivistleri arasında akdedilen anlaşmalarda çok önemlidir.

Reisi,ekonomik kalkınmanın sağlanmasında yurt dışı ile işbirliğinin de büyük önem taşıdığını, İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinin bu alanda büyük potansiyele sahip olduğunu ancak gerekli altyapının rehabilite edilmesi ve yatırımcı işlerinin kolaylaştırılması gerektiğini değerlendirdi .

Ayetullah Raisi, özel sektörü ekonomik projelere yatırım yapmaya motive edecek güven duygusunun oluşturulması gerektiğine ve hükümetin özel sektörün faaliyet ve çalışmasına engel olan engelleri kaldırmak için çalışması gerektiğine çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı ayrıca, ülkenin ekonomik büyümeyi gerçekleştirmesi gerektiğinin altını çizerek, özel sektörle rekabete yol açtığı için bankaların yatırım yapmaktan kaçınması gerektiğine işaret etti.

Ayetullah Raisi, ekonomik kalkınmanın temel direklerinden biri olan işyerinde verimliliğin artırılması için ilgili yetkililerin, enflasyonu düşürmeye de dikkat etmekle birlikte, ancak bu ekonomik durgunluğa yol açmadan çalışması gerektiğine dikkat çekti.

Ayetullah Raisi, İran ile Avrasya Birliği ülkeleri ile Şangay ve Eko örgüt ülkeleri arasında akdedilen ekonomik mutabakatlara atıfta bulunarak, önümüzdeki günlerin Endonezya ile de mutabakatların akdedilmesine şahitlik edeceğini söyledi ve ekledi, “Birçok kişi bizim hakkımızı istedi. (ekonomik) durgunluk ve çaresizlik, ama artık küresel pazarlarda varız ve bizimle ilişki içinde olan tüm ülkeler kendi pazarlarında varlığımızı istiyor ve Kafkas bölgesinin geniş bir arena olduğunu ve Azerilerin varlığına ve faaliyetlerine uygun olduğunu,dile getirdi. İran’ın Doğu Azerbaycan eyaleti ve Türkmenistan ile enerji ve ticari ilişkiler alanında da sözleşmelerimiz var ve Türkmenistan’ın lider ve yetkilileri bizi her zaman Aşkabat ve Kafkasya bölgesinde sergiler düzenlemeye davet ediyor.

İran halkının üretim alanında diktiği bu bayrak diğerlerinden daha fazla dalgalanmalı ve bu potansiyel ve yetenekler ihmal edilmemelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı, enflasyonu düşürmenin ve üretimin büyümesini yılın sloganı olan üretimin büyümesine özel çaba ve ilgi gösterdiğini yineleyerek, enflasyonu düşürmenin üretimin büyümesinde ve üretimin artmasında aranması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.