Kuzey Amerikaİran

Amerika İHA’nın şifresi çözüldü

İran İslam inkılabı muhafızlar ordusu hava uzay güçleri komutanı dün yaptığı açıklamada İran’ın hali hazırda Amerika’ya ait GLowbal Hawk İHA’nın tüm kodları ve frekanslarının şifresini çözdüğünü belirtti.

Tuğgeneral Emir Ali Hacizde, 20 Haziran 2019’da İran hava sahasının ihlali ardından ülkenin güneyinde Kuh Mobarek bölgesinde düşürülen Amerika’ya ait Glowbal Hawk İHA’da keşf edilen yeni parçanın tanıtımında yaptığı açıklamada, söz konusu uçağın kendine has özellikleri olduğunu ve yüksek irtifada uçma kabiliyeti nedeni ile hiçbir kısıtlama olmaksızın tüm rotalarda hiçbir hava rotasını etkilemeden uçma kabiliyetine sahip olduğunu duyurdu.

Amerika İHA’sı devrim muhafızları hava uzay güçleri tarafından ve “3 Hordad” yerli füze savunma sistemince düşürülmüştü.
Komutan Hacizade ayrıca İran’ın söz konusu casus İHA’nın tüm kodları ve frekanslarını bildiğine işaretle, İran’ın halı hazırda binlerce km menzilde söz konusu İHA’yı etkisizleştirebileceğini söyledi.
Devrim muhafızları komutanı şimdiye kadar devrim muhafızlarınca hedef alınarak düşürülen veya kontrol edilen Amerikan İHA’larına işaretle İran’ın hali hazırda dünyada en büyük İHA koleksiyonuna sahip olduğunu ifade etti.
Komutan Hacizade İran’ın Amerikan Ayn el Esed üssüne saldırısında Amerika’nın kayıplarına işaretle, muhtemelen bir süre sonra bazı haber çevrelerinin bazı Amerikalı askerlerin hafif bir şekilde beyin ölümü yaşadıklarını açıklayabileceklerini belirterek, yakında söz konusu saldırı hakkında yeni bilgileri paylaşacaklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.