Amerikaİran

Amerika: İran yaptırımları devam ediyor

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price düzenlediği basın konferansında Washington’un İran’a dayattığı illegal yaptırımlar halâ devam ettiğini, İran’ın yaptırımları delmek üzere her türlü çabası inceleneceğini açıkladı.

Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price şöyle dedi:

İran ve Çin arasında imzalanan belge konusunda Amerika’nın İran’a uyguladığı yaptırımlar halâ devam ediyor. Amerika yaptırımları delme konusunda her türlü çabayı inceleyecektir, fakat nükleer dosyadaki çıkarlarımız konusunda Pekin ile eşgüdümlü hareket ediyoruz.

Amerikalı diplomat Price açıklamasının devamında İran’a uyguladıkları yaptırımlar ancak diplomatik yollardan kaldırılabileceğini, Washington yönetimi İran ile birlikte Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasına geri dönme sürecini takip etmeye hazır olduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Amerika’da yeni hükûmet 20 Ocak 2021’de işbaşına geldikten sonra bir açıklama yaparak Bercam nükleer anlaşmasından çekilen taraf Amerika olduğunu ve bu yüzden ilk önce Amerika bu anlaşmaya geri dönmesi ve yaptırımları tamamen kaldırması gerektiğini, İran daha sonra bunun doğruluğunu sınayacağını ve doğru olduğu takdirde Bercam anlaşmasındaki yükümlülüklerine tam olarak geri döneceğini ilan etti.

Politico dergisi geçen Pazartesi günü Amerikalı yetkililerden naklen Washington yönetimi yakında İran’a yeni bir öneri sunacağını yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.