AmerikaArabistanYemen

Amerika temsilcisi Yemen’i parçalama hedefinde

Haber kaynakları Amerika temsilcisinin Yemen’i kuzey ve güney olmak üzere ikiye parçalama planı olduğunu duyurdular.

Yemen haber kaynaklarından el-Bevabe el-Ahbariye el-Yemniye sitesi Amerika’nın Yemen temsilcisi Tim Linderking’in dün Yemen’de taraflarla yaptığı görüşmelerde ülkenin ikiye parçalama meselesini gündeme getirdiğini duyurdu.
Yemen kaynaklarının belirttiğine göre söz konusu görüşme Amerika’nın Yemen’in kuzeyine nüfuz etmede başarısız kaldığı için ülkeyi ikiye bölmeye doğru hareket etmeye çalışıyor.
Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Güney Geçiş Konseyi başkanı Eydrus el-Zebidi de daha önce Amerika başkanı Joe Biden’in Yemen’in parçalanmasına destek vermesini istemişti.
Zebidi ayrıca Linderking’den de bu bağlamda Güney Geçiş Konseyi ile bir görüşme yapmasını istemişti.
Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Mart 2015’te müstafi ve firari Mansur Hadi’ye destek bahanesi ile Yemen’e saldırı düzenlediler. Hali hazırda da işledikleri cinayetlerin sorumluluğundan kaçmak için çatışan tarafları Kasım 2019’da Riyad barış anlaşması için masaya getirdiler.
Fakat kırılgan bir anlaşma olan Riyad sözleşmesi Yemen’in güneyinde çatışmaları durduramadı, öyle ki Güney Geçiş Konseyi 27 Nisan 2021 tarihinde güney eyaletlerde özerklik ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.