AmerikaUzakdoğu

Amerika ve Güney Kore’nin Kuzey Kore ile Savaşa Hazırlanması

Amerika ve Güney Kore savunma bakanları Kuzey Kore’ye yönelik askeri siyasetlerinin değiştiğini duyurdu.

Amerika savunma bakanı Lloyde Austin ve Güney Kore savunma bakanı Suh Wook tehditlerin araçları ve mahiyetinin değişmekte olduğuna vurgu yaparak askeri kabiliyetlerini güncellemek ve her türlü savaşa hazır olmaya vurgu yaptı.

Amerika Kuzey Kore’nin füze denemeleri ve Çin’in de ultrasonik füzeler teknolojisine erişimi ile bölgede güvenlik tehditleri ve araçlarını değiştirmeye çalıştığını iddia ederek Çin ve Kuzey Kore’ye karşı koalisyon oluşturma ve cephe yaratmak istemektedir. Bu arada son yıllarda Amerika baskıları altında Pyong-Yang ile ilişkilerini normalleştiremeyen Güney Kore hala Amerika’nın bölgedeki militaristik siyasetleri etkisi altındadır. Buna rağmen Güney Kore hükümeti bölgede her türlü muhtemel savaşın çıkması halinde bu ülke ve Amerika’nın ortağı olan Japonya’nın en çok zarar gören taraflar olduğunu biliyor.

Bu yüzden Güney Kore Eylül ayında Birleşmiş Milletler Teşkilatı Kore yarımadasında savaşın resmi olarak son bulması zemininin hazırlanmasını istedi. Böylece iki Kore arasında anlaşmanın imzalanması ile Kore yarımadasının savaş gölgesinden çıkarılması istendi. Çin hükümeti de son dönemde Güney Kore’nin bu önerisini destekleyerek savaşın resmi olarak son bulmasının Kore yarımadasında barış ve istikrarın perçinlenmesine yol açacağına vurgu yaptı.

Uluslararası meseleler uzmanı Steven R. Wiseman bu hususta şöyle düşünüyor: ” Amerika’nın Çin’in günden güne güçlenmesi dolayı ile hegemonyasının zayıflaması hususundaki kaygıları, Washington ile ortakları arasında ilişkilerin gelişmesi ve Pekin’e karşı koalisyon oluşturmanın çerçevesini oluşturur.

Gerçekte Amerika Kore yarımadasındaki askeri varlığını izah etmek ve Doğu Asya’da Çin’i kuşatma amacı ile varlığını haklı çıkarmak için Seul ve Pyongyang arasındaki ilişkilerin normalleşmemesini istemesinin yanı sıra her daim savaşın son bulma anlaşmasının da imzalanmasını engellemektedir.

Amerika Çin ve Kuzey Kore’yi tehdit göstererek bu iki ülke etrafındaki denizlerde askeri varlığını pekiştirerek bir yandan da Güney Kore topraklarına THAAD füze savunma sistemlerini de yerleştirmek istemektedir.

Amerikalı teorisyen Joseph Nie bu hususta şöyle diyor: ” Pentagon’daki konuların çoğu Çin’in ve ardından Güney Kore’nin imajını zedelemek ve bu iki ülkeyi tehdit göstermek doğrultusundadır. ”

Çin’in son girişimi çerçevesinde ultra son füzeleri denemesi, Amerika hükümeti için Pekin’i füze programlarını güçlendirmek ile itham etmesi için iyi bir bahane sağlamıştır. Bu bağlamda Amerika Güney Kore ve Japonya gibi bölgesel ortaklarını yeni askeri programları hayata geçirmeye ve askeri teçhizatları ve donanımlarını güncellemeye teşvik ve zorlamaktadır. Bunun açık ve net sonucu ise bölgede Soğuk Savaş döneminde görülen silahlanma yarışları ve rekabetlerinin şiddetlenmesidir. Buna rağmen Amerika füze kapasitesi açısından zaten Çin’in füze kapasitesinin çok ötesindedir. Ancak Çin’i füze depoları yapmak için büyük masraflar yapmakla suçlayarak ve bunun bölge güvenliği için tehdit oluşturmakla itham ederek ayrıca Kore yarımadasında savaş ve huzursuzluk alevlerini körükleyerek kendi sinsi amaçlarını gerçekleştirmek ve bölgeye sızma politikalarını hayata geçirmek istiyor. Kuşkusuz Güney Kore ve Japonya’nın ekonomik programları da bu siyasetlerden etkilenecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Nisan 2024 (11) içerik yüklenmiştir.