Kuzey AmerikaUzakdoğu

Amerika ve Kuzey Kore liderleri iki Kore arasında tarafsız bölge ilan edilen Panmunjom’da bir araya gelerek üçüncü kez görüştü.

ABD Başkanı Donald Trump Güney Kore sınırını geçerek Kuzey Kore topraklarına ayak bastı ve bu ülkenin lideri Kim Jung Un’la görüştü.

ABD Başkanı Trump Kuzey Kore toprağına ayak bastıktan sonra bu ülkenin lideri Un ile tokalaştı ve ardından Un’la birlikte iki Kore arasındaki simgesel sınır çizgisini geçti.

Donald Trump Amerika’nın Kuzey Kore topraklarına giren ilk Başkanı sayılıyor.

G-20 liderler zirvesine katılmak üzere Japonya’ya gelen Trump, Kuzey Kore lideri ile iki Kore arasındaki tarafsız bölgede yeniden görüşmek istediğini açıklamıştı.

Amerika Başkanı Trump Kuzey Kore lideri Un ile bu görüşmeyi, geçenlerde bu ülkeye yönelik yaptırımları bir yıl daha uzattığı bir sırada gerçekleştirdi.

Amerika ve Kuzey Kore liderleri son bir yılda iki kez görüşmüş, fakat görüşmeler Amerika’nın kendi isteklerini dayatma çabası yüzünden sonuçsuz kalmıştı.

Kuzey Kore ise Amerika devletine Kuzey Kore’ye yönelik mantıksız ve tek yanlı tutumunu değiştirmek üzere bir yıl süre tanımıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı