Amerika

Amerika’da Enflasyonun Görülmemiş Şekilde Artması

Amerika Çalışma Bakanlığı, yayımladığı raporda, enflasyonun Kasım ayında yaklaşık 40 yılın en hızlı yıllık oranında büyüdüğünü açıkladı.

Tüketici Fiyatları Endeksi Amerika’da Kasım ayı boyunca geçen aya göre yüzde 0.8, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8’lik bir artış yaşadı. Bu da 1982 Haziran’ından bu yana 12 aylık en büyük artış sayılır. Gıda ve enerji fiyatlarını içeren çekirdek tüketici fiyat endeksi, 1991 ortasından bu yana aylık yüzde 0.5 ve yıllık yüzde 4.9 artmıştı.
Rapora göre en çok benzin, konut, gıda ve otomobil fiyatları arttı. Yılın başında enflasyonda yaşanan artış, küresel çapta bilgisayar çipi sıkıntısının neden olduğu bazı mal, araba ve elektronik ürünlerin üretim maliyetlerinden kaynaklandı ve şimdi birçok sektöre de sıçradı.
ABD’de enflasyondaki eşi benzeri görülmemiş artış, korona salgınıyla mücadelenin yanı sıra özel makroekonomik ve sosyal planlarını sürdürmek zorunda olan Biden yönetimi için artık ciddi bir sorun haline geldi. korona sonrası ticari faaliyetlerin yeniden başlamasının ardından ekonomik durumlarının yeniden açılmasını umut eden Amerikalılar için şimdi de yükselen enflasyon büyük bir endişe kaynağı haline geldi.
Aslında, Joe Biden’ın ekonomik sicili, onun yumuşak karnıdır ve popülaritesindeki düşüşün ana nedenlerinden biridir. Biden’ın ekonomik yönetimdeki zafiyeti popülaritesi düşürüyor, halihazırda Amerikalıların yalnızca yüzde 37’si Biden’ın kararlarını ve ekonomik ekibin yönetimini kabul ediyor ve yüzde 56’sı Demokrat başkanın ekonomik durumu iyi kontrol edemediğine inanıyor.
Öte yandan Beyaz Saray kendi zayıf performansını haklı çıkartmak için, Biden yönetiminin ekonomik programlarının zayıflığına odaklanan medyanın artan eleştirilerinin fazlasıyla kötümser niteldi. Yüksek enflasyondan kaçınmak için Biden’ın danışmanları, başkanın Koronavirüs dönemindeki en büyük başarılarından biri olarak görevde olduğu 11 ay boyunca işsizliğin azalmasına işaret ediyor.
Amerika’da İşsizlik oranı bu yılın Kasım ayında yüzde 4.2 olmuştur. Buna rağmen geçen yılın Ocak ayında işsizlik yüzde 6.3 ve geçen yılın Nisan ayında işsizlik oranı yüzde 14.8 olmuştur. Biden hükümeti aynı zamanda Amerika halkının enflasyon ve pahalılık hususundaki kaygılarını azaltmak için yakıt fiyatlarının dizginlenmesi için de belli girişimlerde bulunmuştur.
Amerikan alışveriş sepetindeki benzin ve diğer yakıtların payı göz önüne alındığında, Washington’un enflasyonu düşürme çabaları, yakıt maliyetlerini düşürmeye yönelik politikalar ve önlemler benimsemeye odaklandı.
ABD Enerji Bakanlığı son hamlesinde, benzin fiyatlarını düşürme çalışmaları kapsamında stratejik petrol rezervlerinden 18 milyon varil ham petrolün 17 Aralık’ta satılacağını duyurdu. Ancak Amerika’daki enflasyon bu meselelerin ötesine geçmiştir.
Bir yanda müşterilerden gelen talebin artması, diğer yanda arzının olmayışı ve artan ücretler bu eşi benzeri görülmemiş enflasyonun sebepleri arasında yer alıyor.
Ekonomik uzmanlar, Amerika’daki mevcut enflasyon sıçramasındaki bir diğer faktörün, tüketicilerin gelecekteki enflasyon beklentilerine dayalı daha fazla fiyat artışı olasılığı olduğunu söylüyorlar.
Biden hükümeti, ülkedeki enflasyonu düşürmek için ilk adımları uzun süredir atmaya karar verdi. Federal Rezerv, bazı teşvik planlarını Kasım ayında sona erdirdi ve gelecek yıl enflasyonu, ana araç olarak faiz oranlarını manipüle ederek çözmeyi planlıyor. Ancak, milyarlarca dolarlık Biden hükümetinin kurtarma paketi ABD’deki enflasyonu daha da artıracağı söylenebilir.
Nitekim tanınan ekonomik meseleler uzmanı Olivier Blanchard şöyle yazıyor: ” Hükümetin önerdiği destek paketleri, Amerika’nın kapasitelerinin ötesindedir. Bu paketlerin büyümesi dev enflasyonun geri dönüşüne yol açacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.