Amerika

Amerika’da orman yangınlarında 35 kişi öldü

Amerika Birleşik Devletleri’nin batısındaki orman yangınlarında şu ana kadar 35 kişinin öldüğü bildirildi.

CNN’e göre, ABD’nin California eyaletinde başlayıp komşu eyaletlere sıçrayan orman yangınları, sıcak havanın da etkisiyle yayılmaya devam ediyor. Yüzlerce noktada etkili olan yangınlar kontrol altına alınamıyor.

Yetkililer hafta sonu ekiplerin Kaliforniya’dan Washington eyaletine kadar en az 35 kişiyi öldüren orman yangınlarıyla savaşırken, güney Oregon’da meydana gelen yıkıcı bir yangının ardından kaybolduğu bildirilen düzinelerce insanın neredeyse tamamı kayıp olduğunu bildirdi.

Batı Kıyısı’nın yukarı ve aşağı alevleri mahalleleri tahrip etti, kömürleşmiş moloz ve yanmış arabalardan başka bir şey bırakmadı, on binlerce kişiyi kaçmaya zorladı ve Seattle, San Francisco ve Portland, Oregon, dünyadaki en kötü hava kirliliği ile karşı karşıya.

Oregon’un güneyinde yer alan Jackson ilçe şerifinin ofisinden yapılan açıklamada, yangın bölgesinde 4 kişinin daha cesedine ulaşıldığı aktarıldı. Böylece eyaletteki ölü sayısı 10’a ulaştı.

Yangın bölgesindeki yerel yetkililerden edinilen son bilgilere göre, California’da 24, Oregon’da 10 ve Washington’da 1 kişi olmak üzere devam eden yangınlarda ölü sayısı 35’e yükseldi.

Yangın bölgesinden yüz binlerce kişi tahliye edilirken, binlerce ev ve iş yeri hasar gördü. Yangınların yalnızca yüzde 6’sı kontrol altına alınabildi.Oregon nüfusunun yüzde 10’undan fazlası tahliye edildi

Nüfusu 4,2 milyondan fazla olan Oregon’da yayılan orman yangınlarından dolayı şimdiden 500 binden fazla kişi tahliye edildi, geçen haftadan bu yana 3 bin 625 kilometrekareden fazla ormanlık alanın yandığı belirtilmişti.

Yangınları kontrol altına almak için California, Oregon ve Washington’da 20 bin civarında itfaiyecinin görev aldığı belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, California’da devam eden yangınları “büyük afet” ilan ederek federal yardıma onay vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (34) içerik yüklenmiştir.