AmerikaDünyaHaberler

Amerikalı Gözlemci: Washington Afganistan’daki savaştan ders almadı

ABD Kongresi ile irtibatlı ABD’li bir gözlemci, ABD’nin Afganistan’daki savaştan ders almadığını ve hatalarını tekrarlayacağını bildirdi.

Rasha Today web sitesine göre, Afganistan Yeniden Yapılanma Gözlemevi Özel İzleme Görevlisi John Sapko, ABD’nin son yıllardaki savaş yönetiminin feci modelini gerekçe göstererek, “Washington’ın gelecekte hatalarını tekrarlayacağının garantisi yok” dedi.

ABD’li gözlemci, “Generallerin veya ABD hükümetinin büyükelçileri ve yetkililerinin size [iddia ettikleri] bunu bir daha asla yapmayacağımızı söylediklerine inanmayın” dedi.

Sapko, “Vietnam Savaşı’ndan sonra tam olarak bunu söylediklerini yani bu hatayı bir daha yapmayacaklarını bildirdiklerini ama Irak-Afganistan savaşına girerek aynı hatayı yaptığını ve bundan sonra da yapmayacağına dair bir garantinin olmadığını’ söyledi.

ABD, Afganistan’daki 20 yıllık askeri varlığı ve işgalinin ardından birliklerini 11 Eylül 2021’e kadar  çekeceğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri 2001 yılında terörle mücadele ve Afganistan’da güvenliği sağlama bahanesiyle Afganistan’ı işgal etmiş ve bu işgal savaşa, çatışmaya ve Afganistan’ın ekonomik altyapısının tahribine, güvensizlik, terör ve narkotik üretimine yol açmıştır. 

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.