AmerikaGüney Korekuzey kore

Amerikan askeri sistemleri, Kuzey Kore füzesinden tedirgin..

Erken uyarı Amerikan askeri sistemleri, ABD basınında çıkan bir habere göre, bu hafta başlarında başlatılan bir Kuzey Kore füzesinin Kaliforniya kıyılarına veya Aleut Adaları’na kadar vurabileceği konusunda uyardı.

Salı sabahı, Kuzey Kore, ABD’den gelen ilk telemetri okumalarının ülkeyi vurabileceğini, ancak aslında Japonya ile Çin arasındaki denize indiğini öne sürdüğü bir füze fırlattı.

Konuya aşina iki kaynak CNN’e Pazar günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore füzesinin füze savunmasından kaçınmak için tasarlandığına ve hipersonik bir süzülmeye benzer olduğuna inandıklarını söyledi.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), Pazartesi öğleden sonra (yerel saat) füze fırlatma zamanı civarında bir dizi Batı Kıyısı savaşını durdurdu.

Ancak daha sonra Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD), bu ilk okumaların yanlış olduğunu belirledi.

“Bir önlem olarak, FAA Pazartesi akşamı Batı Kıyısı boyunca bazı havaalanlarında kalkışları geçici olarak durdurdu. Tam operasyonlar 15 dakikadan kısa bir sürede yeniden başladı. FAA düzenli olarak ihtiyati tedbirler alır. Tüm bu tür olaylardan sonra yaptığımız gibi, bu durak çevresindeki süreci gözden geçiriyoruz” dedi.

Olaylar hakkında kendisine brifing verilen Amerikalı bir Kongre üyesi, askeri yetkililerin Kuzey Kore füzesinin yetenekleri hakkında “hissedilmediğini” söyledi ve durumu “korkunç” olarak nitelendirdi. 

“NORAD, bilgi toplamak ve diğer askeri komutanlar, müttefikler ve güvenlik ortakları ile koordinasyon sağlamak için yerleşik prosedürleri izledi. Pentagon sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada, NORAD inanılır bir tehdit olmadığını belirledi ve bu nedenle Kanada veya ABD’ye füze tehdidi uyarısı yayınlamadı.” Dedi.

“NORAD, normal süreç ve prosedürleri anlamalarını sağlamak için kurumlar arası ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışmaya kararlıdır. FAA’nın önlem olarak 15 dakikadan daha kısa bir süre için bir duraklama başlattıklarına ve kararları için süreci gözden geçirdiklerine dair açıklamasına atıfta bulunuyoruz.” dedi.

Cuma günü, Kuzey Kore, Güney Kore’nin tespit ettiği iki balistik füze daha ateşledi.

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA Cumartesi günü yaptığı açıklamada, testlerin “demiryolu alayının eylem prosedürlerinde yeterliliğini kontrol etmek ve yargılamak” için yapıldığını söyledi.

KCNA, Cuma günkü lansmanların “yüksek manevra kabiliyeti ve isabet oranı gösterdiğini” belirterek, “Ülke genelinde demiryolu kaynaklı füze işletim sisteminin uygun şekilde kurulmasıyla ilgili sorunlar tartışıldı” dedi.

Güney Kore ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin sınırına yakın Kuzey Kore’nin batı kıyısındaki Kuzey Pyongan Eyaletinden doğuya doğru fırlatılan iki kısa menzilli balistik füze (SRBM) olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Kore’nin füze denemelerini “son derece istikrarsızlaştırıcı” olarak nitelendirdi.

Blinken, MSNBC’ye verdiği bir röportajda, “Müttefikler ve ortaklarla, onların ve bizim gerektiği gibi savunulduğumuzdan ve Kuzey Kore’nin bu eylemlerinin yansımaları ve sonuçları olduğundan emin olmak için çok odaklandık” dedi

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.