AmerikaSuriye

Amerikan destek konvoyu Suriye topraklarına girdi

Haber kaynakları Perşembe gecesi yeni bir Amerikan destek konvoyunun Irak sınırından Suriye topraklarına girdiğini bildirdi.

IRNA’nın Suriye resmi SANA Haber Ajansından naklen bildirdiğine göre Irak Kürdistan bölgesindeki Al-Velid sınırından Amerikan yardımı taşıyan 40 kamyondan oluşan konvoy, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke eyaletine girdi.
Habere göre, konvoy Haseke’nin kuzeydoğusundaki el-Remilan bölgesindeki yasadışı bir amerikan üssüne ekipman ve destek malzemeleri aktardı.
Daha önce Suriye haber kaynakları, Suriye ordusunun ülkenin doğusunda bir Amerikan askeri konvoyunun geçişini engellediğini bildirmişti.
Yerel Suriye kaynaklarına göre, Suriye ordusu Amerikan konvoyunun Kamışlı’nın güney kesiminde yer alan Tel al-Dahab köyünden geçmesine izin vermeyerek onlarla karşı karşıya geldi ve onları geri çekilmek zorunda bıraktı.
Son 2 yılda Amerika, bölgeye daha fazla asker ve teçhizat göndererek Suriye’nin petrol zengini bölgelerindeki varlığını güçlendirmekle buradan daha fazla petrol çalmaya çalıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.